Geçtiğimiz günlerde Afganistan‘ın yerel yönetim grubu Taliban, 16 adet kripto para destekçisini tutuklamıştı. Ülkede kripto para ticaretinin yapılmasına izin vermeyen Taliban, konu ile ilgili bugün itibariyle kritik bir adım daha attı.

Afganistan’ın katı kurallarla yönetildiği biliniyor. Bu katı yönetim tarzından ötürü ülkemizde dahil olmak üzere birçok Afgan vatandaşı farklı ülkelere göç etmek durumunda kalmakta.

Bugün itibariyle tutuklanan 16 adet kripto para destekçisini serbest bırakan Taliban, tekrardan gözlerin üzerine çevrilmesini sağlamış durumda.

Afganistan’da halen ikamet eden bu Bitcoin (BTC) destekçisi iş insanları, yerel basına konu ile ilgili sadece şu cümleyi aktarma fırsatını buldu:

“BİZİ SADECE FAALİYETLERİMİZE DEVAM EDEMEYECEĞİMİZİ SÖYLEMEK İÇİN BİZİ TUTUKLADILAR”

Daha çok Afganistan yerel yönetimi Taliban’a yakın olan bir kripto para borsa yöneticisi, ülke yönetiminin yatırımcıların kripto varlıklarına el koymadığını söylemiş olsa da, ortaya atılan bazı iddialar durumun çok daha farklı olduğunu gösteriyor.

Üç ay önce kripto para birimlerini yasaklayan Taliban, ülkede bu varlıklarla ilgisi bulunan vatandaşlara daha sert bir tutum sergilemekte.

Afganistan Merkez Bankası’nın (DAB) kripto paralar dışında döviz ticaretine de yasak getirdiği görülüyor. Finans piyasaları hakkında baskıcı bir tavır sergileyen Taliban, ülkede şimdilik hak ve özgürlüklere beklenen saygıyı göstermiyor gibi gözükmekte.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz