TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, kripto paralar ile ilgili hazırladığı raporda, bu alanda “Teşvik edici düzenlemeler yapılması” halinde, “Bitcoin pazarından gelir elde etmenin mümkün olabileceğini” açıkladı.

Bitcoin gibi kripto paralar, altın ve daha farklı para sistemlerinin tarihsel gelişimi ile aynı çerçevede ele alındı. Bitcoin’in, “bankaların, aracı kurumların, otoritelerin ve hükümetlerin denetim ve düzenlemelerinden, her türlü işlem masraflarından ve kısıtlamalarından uzak” olduğu belirtildi.

Kripto paraların mevcut finans düzeni içindeki konumu incelenirken, Türkiye için “Riskler değerlendirilerek, teşvik edici düzenlemeler yapılırsa, Bitcoin pazarından gelir elde etmemiz de mümkün olabilecek.” dendi.

Kripto para piyasasının toplam değeri, bu yıl 2 trilyon doları aştı. Hazırlanan raporda, bunların “kayda değer derinlikte bir para piyasası oluşturduğu” ifade edildi.

Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, bu büyümeyi “kara para aklanması ve yasa dışı işlemler” ile ilgili yapılan “eleştirilere” rağmen, “bir tarihsel birikimin başarı aşaması” olarak tanımladı. Bu aşamaya ayak uydurmak için “çalışmalar ve düzenlemeler yapıldığı bilinmektedir” dendi.

Bitcoin’in beraberinde getirdiği teknolojilerin “umut verici ve gelişmeye açık” olduğu vurgulanırken şunlar eklendi:

“Bitcoin’den sonra pek çok altcoin geliştirilmiştir fakat şimdilik hepsinin başarısı Bitcoin’e endekslidir. Bitcoin; banka, aracı kurum, otorite ve hükümetlerin denetim ve düzenlemelerinden, işlem masrafı ve kısıtlamalarından uzaktır.
Bitcoin’le duyurulan blockchain teknolojisi ise güvenilir bir aracıya ihtiyaç duyulan tüm hizmetlerde kullanılabilecek bir teknolojik çözümdür. Blockchain, Bitcoin’in başarısına da endeksli değildir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz