Tesla Yakında Bitcoin ile Tekrar Ödeme Kabul Etmeye Başlayabilir!

0
13

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC) gönderdiği son raporunda Bitcoin’lerinden satış yapmadığını ve ödeme yöntemi olarak yeniden BTC kullanabileceğini bildirdi..

Tesla, SEC’e yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “2021 yılının ilk çeyreğinde Bitcoin’e toplamda 1.5 milyar dolarlık bir yatırım yaptık. Buna ek olarak, 31 Mart 2021 ile sonlanan üç ay boyunca Bitcoin’i bazı ürünlerimiz için, belirli bölgelerde, yasalara uygun bir şekilde bir ödeme yöntemi olarak kabul ettik ve bu uygulamayı 2021 yılının Mayıs ayında sonlandırdık. Gelecekte dijital varlıkları kullanarak ürün satışını yeniden işleme koyabiliriz. 30 Eylül 2021 itibariyle Bitcoin varlıklarımızın toplam değeri 1.83 milyar dolardı. Dijital varlıkların, hem bir tür yatırım olarak hem de nakit paraya alternatif bir likit kaynak olarak kullanılmasının uzun vadeli bir potansiyeli olduğuna inanıyoruz.” Tesla, BTC’yi otomobil satışları için bir ödeme yöntemi olarak kullanmaya başlamasıyla birlikte, BTC eleştirmenleri, Tesla’nın çevre dostu bir teknoloji ürettiğini iddia ederken oldukça yüklü miktarda enerji tüketen bir kripto para ile ödeme kabul etmesini yoğun bir şekilde eleştirmişti.

Bunun bir sonucu olarak Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin madencilik ağının %50’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapması ve tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışmaya doğru bir yol izlemesi durumunda Bitcoin ile ödeme imkanını Tesla için tekrardan açmaya hazır olduklarını bildirmişti. Çin’in kripto paralara olan yoğun baskısı sonucunda ABD’ye ve Avrupa’ya göç eden Çinli kripto para madencileri, yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük yatırımlar yapan bu ülkelerde, çevre dostu kaynaklar ile madencilik yapmaya başladı. Bir BTC madenciliği yatırımcı, bir tür güneş enerjisi tesisi için 250 milyon dolar yatırım yapmıştı. Bunun sonucunda, Mastercard’ın da son gelişme ile birlikte müşterilerine kripto para hizmeti sunması sonucunda, BTC ile ödemeleri tekrardan kabul edebilmek için uygun politik kılıfı uydurmuş olabilir. Şirketin BTC’nin uzun vadeli potansiyeline inandığını açıklamasından sonra, direkt olarak BTC satın almak yerine BTC karşılığında ürün satarak portföyünü genişletip genişletmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz