Bitcoin (BTC) ve S&P 500 Arasındaki İlişki 2021’de İlk Kez Negatife Döndü

0
9
Bitcoin (BTC) ve S&P 500 Arasındaki İlişki 2021’de İlk Kez Negatife Döndü

Lider kripto para birimi son zamanlarda 30.000 dolar ile 35.000 dolar bandında dar bir aralıkta işlem görüyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise Bitcoin (BTC) 32.980 dolar bandında, 618 milyar dolar piyasa değeri ile ilerliyor. Bu noktada analistler, S&P 500 endeksi ile Bitcoin’in negatif bir korelasyon içine girdiğini ifade ediyor. Dolayısıyla şu an için S&P 500 ile Bitcoin’in zıtlık gösterdiği belirtiliyor.

Yapılan açıklamalara göre 2021 yılında Bitcoin ile S&P 500 arasındaki korelasyon negatife döndü. Kaiko’nun verilerine göre 2021’in ilk altı ayında hem Bitcoin hem S&P 500 yükseliş yaşadı ve her iki varlıkta da zirveler görüldü. Dolayısıyla iki varlık arasında pozitif bir korelasyon bulunuyordu.

Bununla birlikte, S&P 500 yükselmeye devam ederken, BTC son iki ayda %45’ten fazla düzeltme yaptı. Pazartesi günü ise S&P 500 yükselişini sürdürdü ve 4384 seviyesinde rekor bir kapanış yaptı. Yılbaşından bugüne ise S&P 500’ün %18,48 oranında sağlam bir getiri sağladığı ifade ediliyor.

On-chain veri sağlayıcısı Santiment’e göre, Bitcoin‘in ortalama 6 aylık yatırım getirsi de negatife döndü. BTC tekrar tekrar daha düşük seviyelere doğru hareket ederken, yatırımcı güveninin düştüğü FUD’un yükselmeye devam ettiği ifade ediliyor.

Santiment, tarihsel eğilimlere dayanarak uzun vadeli yatırımcıların olumsuz önyargılarını bir kenara bırakarak harekete geçmeleri için doğru an olduğunu belirtiyor. On-chain veri sağlayıcısına göre, Bitcoin bu fiyat noktasında düşük değerde görünüyor.

Bunlara ek olarak Bitcoin’in madencilik hash oranı, 100 exahash/saniyenin üzerine çıkarak güçlü bir geri dönüş gösteriyor. Bu sağlıklı bir işaret ve madencilerin geçen ay Çin tarafından yapılan büyük bir baskıdan sonra tekrar oyuna geri döndüklerini gösteriyor.

Analistlere göre eğer Bitcoin bir boğa koşusu daha başlatacaksa öncelikle 35.000 dolarlık direnci güçlü bir şekilde kırmalı ve bu direnci desteğe çevirmeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz