Tether (USDT) arzı son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı

0
9

Blockchain verilerine göre kripto para piyasaların en büyük stabil kripto para birimi Tether (USDT) arzı, son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Bu hafta ortasında FED kararların açıklanması öncesi ve sonrasında kripto para piyasalarında volatil hareketlere şahit olduk. Bu süre zarfında stabil kripto varlıkların arzında da önemli artışlar dikkat çekiyor. Tether (USD), şu an 76,3 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük 4. kripto para konumunda. Hemen önündeki 3. en büyük kripto para olan Binance Coin ile aralarında yaklaşık 12 milyar dolar kadar bir değer farkı bulunuyor.

Bunun yanında en büyük ikinci stabil kripto para USD Coin (USDC), 41,86 milyar dolar piyasa değeriyle 6. en büyük kripto para konumuna ulaşmış durumda. USDC, bu hafta Avalanche ağına entegre olarak kullanım alanını genişletme çabalarını sürdürüyor.

24 saatlik ortalama işlem hacimlerinde de Tether işlemlerinin baskınlığı devam ediyor. Bugün toplam işlem hacmi 91 milyar dolar seviyesinde bulunurken bu hacmin 61 milyar doları Tether işlemlerinden oluşuyor. Tether’e en yakın işlem hacimleri ise 27,6 milyar dolar ile Bitcoin ve 19,5 milyar ile Ethereum işlemleri olarak görülüyor.

Stabil kripto para alanında yükselen arz, piyasadan çıkış yerine kripto yatırımcılarının yüksek miktarda USDT tuttuğunu gösteriyor, bu da piyasada belirsizliğe karşı beklemede olduklarının bir işareti olabilir.

Diğer Blockchain verileri ise borsalarda tutulan USDT’lerin oransal olarak son 6 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 22,5’ yükseldiğini gösteriyor. Bu yükseliş de borsalarda satın alma gücü artışının bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

USDT ihracını gerçekleştiren şirket olan Tether, yaklaşık bir aylık süre zarfında 4 milyar dolar değerinde yeni Tether basımıyla 76,3 milyarlık piyasa değerine ulaştı. 2021 yılı geneline bakıldığında ise USDT arzındaki muazzam artış daha net şekilde görülebilir. Yılbaşında 20 milyar dolar seviyesinde bulunan piyasa değeri, yıl içinde 80 milyar dolara kadar değerine kadar ulaşarak 4 katına kadar yükseldi.

Tether ile ilgili bu haftaki diğer gelişmeler arasında Güney Doğu Asya ülkesi Myanmar’ın paralel hükümeti NGU’nun (Ulusal Birlik Hükümeti) stabil kripto para USDT’yi resmi para birimi olarak ilan etmesiydi. Alınan bu karar sonrası açıklama yapan stabil kripto para şirketi Tether, ABD’nin beğenisi alan ve Avrupa Birliği tarafından tanınmasına vurgu yaparak NUG’un bu kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirttiler.

Diğer yandan Tether, rezervleri hakkında açılan davalarla mücadele etmeye devam ediyor. Bu hafta New York’ta stabil kripto para ihraççısının rezervlerinin yanlış ve yanıltıcı olduğu iddiasıyla yeni bir dava açıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz