Dünyanın geneli yavaş yavaş kripto varlıklarını kabul ediyor. Kurumsal yatırımcıların fazlasıyla rağbet gösterdiği varlıklar için artık devletlerde devrede. Eylül ayının başında El Salvador resmi para olarak tanıması büyük yankı uyandırmıştı. Bu gelişmenin hemen ardından Ukrayna’da belli adım atmıştı. Ukrayna Merkez Bankası ise konuyla alakalı hem memnun hem de endişeli.

Dijital varlık tüm dünyada tartışılırken kullanım oranı gitgide gelişiyor. Gelişmekte olan ülkelerinde daha fazla kullandığı kripto varlıklar tüm dünyaya yayılıyor. Türkiye, Arjantin, Ukrayna ve Güney Afrika ülkeleri bu listenin başını çekiyor. Gelişmiş ülkelerde ise kurumsal yatırımcılar dikkat çekiyor. Amerika menşeli birçok şirket ciddi yatırımlarda bulunuyor.

Genel olarak baktığımızda pazarın ciddi bir potansiyeli var. Zaman zaman piyasa bitecek haberleri çıksa da dolaşımda para düşünüldüğünde oldukça zor gibi görünüyor. Ayrıca hiçbir kurumsal yatırımcı parasını boşa atmak istemez. Tüm bunlarla devletlerin benimsemesi daha da önem kazanıyor.

Ukrayna, yasa tasarı çıkararak kripto varlıklarını tanımıştı. Hükümet, kripto varlıkları konusunda birtakım düzenlemeler için adım atmış oldu. Ukrayna Merkez Bankası, kripto varlıkları destekleniyor. Merkez bankası, kriptoların yeniliklerini olumlu yönde olduğunu düşünüyor. Fakat diğer yandan Ukrayna Merkez Bankası kripto paraların ulusal para birimi olarak tanınmasına mesafeli duruyor.

Ukrayna devleti ve merkez bankası, kripto para birimleri için ılıman olduğu kadar temkinli. Bununla birlikte kripto teknolojisinden faydalanmak isteyen ülke, kullanımda aceleci davranmak istemiyor. Kısacası ülke içinde resmi bir para birimi olarak kullanılmasına karşı çıkılıyor. Bunun en büyük nedeni ise fiyatının oynak olarak gösteriliyor.

El Salvador’da Bitcoin’in resmi para tanınması piyasa için iyi olsa da halk karşı çıkıyor. Bitcoin para birimindeki fiyat oynaklığı vatandaş için tedirgin edici. Ulusal para birimi kullanımında sadece resmi hizmetlerde Bitcoin kabul edilmesi olası olabilir. Devletler kendi bünyesinde Bitcoin ve türevlerini tamamen kabullenebilir. Ancak vatandaşın maaşı stablecoinler ile ödenmesi mantıklı olacaktır.

Son olarak Ukrayna Merkez Bankası’nın tamamıyla kripto varlıklara karşı olmadığı sonucunu çıkarabiliriz. Sadece doğru yol izlenmesi gerektiğini düşünüyor. Atılacak güzel adımlarla ülkeye bu alanda yatırımcılarında çekilebileceği düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz