Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Ünlü Ekonomist: Bitcoin Rusların Alımlarıyla Yükseliyor

Ünlü Ekonomist: Bitcoin Rusların Alımlarıyla Yükseliyor

0
Ünlü Ekonomist: Bitcoin Rusların Alımlarıyla Yükseliyor

Ünlü ekonomist Mark Mobius bir diğer ismi ile “para sihirbazı”, Bitcoin (BTC)’de son günlerde yaşanan yükselişin arka tarafında Rusya’nın alımlarının olabileceğini söyledi. Anlık olarak Dubai’de olduğunu belirten Mobius, burada Rusların uzun bir zamandır emlak yatırımı yaptıklarının bilgisini de aktardı.

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, CNBC’de çevrimiçi olarak katıldığı bir programda Bitcoin (BTC)’in arkasındaki yükselişin Rusların alımlarının olduğunu belirtti. Mobius aynı zamanda Ruslar için, paralarını transfer etmek için tek seçeneklerinin de Bitcoin olduğunu ekleyerek şu sözleri aktardı;

Eğer ben Rus olsaydım kesinlikle Bitcoin alırdım. Bulunduğum yer olan Dubai’ye bir süredir Ruslar da geliyor ve buradan emlak alıyorlar. Buradaki emlakçılardan biriyle bugün konuştum ve bana ‘Ruslar şu an satın alınabilecek her şeyi almak istiyorlar.’ dedi.

Bitcoin (BTC)’deki artışın nedenini paralarını Rusya’dan çıkarmak isteyenlerin olmasına bağlayan Mobius, Rusların Bitcoin (BTC) yolunu da kullanmazlarsa gerçekten varlıklarını Rusya’dan dışarı çıkaramayacağını düşünüyor.

Mobius, programda Bitcoin hakkında olduğu gibi diğer kripto para birimleri hakkında konuştu. Ekonomist, fiziksel olarak altın tutmanın her zaman daha avantajlı olduğuna inanıyor ve avrupalılara altın almasını öneriyor. Mobius’un programda söyledikleri ise şu şekilde:

Ben her zaman söylerim. Fiziksel olarak altın tutmak her zaman iyidir. Şu an Avrupalılar da altın almalı. Onlar portföylerini çok fazla çeşitlendirmiyorlar ama bunu yapmalılar. Dolar ve Asya piyasalarına da açılabilirler. Özellikle Asya piyasaları tam da yatırım yapılacak kıvamda. Doların da durumu iyi. Avrupa şu an yatırım yapılacak piyasa yeri değil. Jeopolitik gerginlikler artabilir. Putin, Ukrayna’ya destek veren bir ülkeye daha saldırabilir.

Son zamanlarda yaşanan savaş krizinden ötürü kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz SWIFT gibi geleneksel finans araçlarının Rusya tarafına kapatılmaya başlanması ve Rus oligarkların takip edilmesi, Bitcoin ve kripto para tartışmalarını da fazlasıyla kızıştırmıştı. Başta Ukraynalı politikacılar olmak üzere birçok politikacı, önde gelen kripto para borsalarından Rus yatırımcıların hesaplarının dondurulmasını talep etmişti. Putin’e yakınlığıyla da tanınan Roman Abramoviç ise 2003 yılından bu yana sahip olduğu futbol kulübü Chelsea’nin, ABD yaptırımları nedeniyle satılığa çıkarıldığını da duyurmuştu. Bitcoin (BTC)’in fiyat durumu ise anlık olarak 42.121,28 dolardan işlem görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz