Ünlü Ekonomist Bitcoin’i Yolsuzluk ile Suçladı!

0
16

Johns Hopkins Üniversitesinde ekonomist olarak çalışan Steve Hanke yozlaşmış Latin Amerika ülkelerinin Bitcoin’i benimsemeye istekli olduklarını belirtti. Twitter hesabından Bitcoin’i eleştiren Hanke daha önce de Bitcoin karşıtı açıklamalarda bulunmuştu. Bitcoin destekçileri Hanke’in yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Ünlü ekonomist Bitcoin’i kabul eden devletlerin hamlelerinin ardında suç unsurları olduğunu söyledi.

Hanke 2013 yılından beri Bitcoin’i Hollanda da yaşanan lale çılgınlığına benzettiğini söyledi. El Salvador’un Bitcoini kabul etme kararına en sert tepki verenlerden biri oldu. Yakın tarihler de verdiği bir röportaj da kararı “Aptalca” olarak adlandırdı. Ekonomist Bitcoin’in kolay ve ucuz bir şekilde ABD dolarına dönüştürülemeyeceğini savunuyor. Genel olarak kripto paraların en büyük sorununun ucuz ve hızlı şekilde kullanılabilen yasal bir paraya dönüştürülemeyeceğinin olduğunu düşünen Hanke, Bitcoin karşıtlığını her seferin de dile getiriyor.

El Salvador’un Bitcoin kararlarına karşı söylemler de bulunurken “El Salvador’un Bitcoin Yasası, trader’ların para birimi seçme özgürlüğünü ortadan kaldırıyor. 7. maddenin uygulanması sorunlu olacak. El Salvador’da Bitcoin polis gücü yok ve her ticari işlemi denetleyemeyecek. Sonuçta yolsuzluk için büyük bir cennet” ifadelerin de bulundu. Ünlü ekonomistin bahsettiği 7.madde ise “Her ekonomik ajan, kendisine bir mal veya hizmet alan kişi tarafından teklif edildiğinde bitcoin’i ödeme olarak kabul etmelidir.” şeklindedir. Ancak devlet başkanı halkına istemedikleri takdirde kimsenin Bitcoin almak zorunda olmadığını söyledi. Bunun yanı sıra Bitcoin’i kabul edecek teknolojiye sahip olmayanların maddeden muaf tutulacağına dair de bir ek mevcut. Hanke ise bu maddeyi eleştirdi ve El Salvador’un potansiyel olarak bir ekonomik çöküş yaşayacağını söyledi. Ülkenin parasız kalma riski olduğunu da ekledi.

El Salvador’un ardından Paraguay, Meksika, Panama, Arjantin ve Brezilya yetkilileri Bitcoin için olumlu düşüncelerinin olduğunu belirtti. Ülkelerin yetkilileri El Salvador’un kararını destekler nitelikte açıklamalar yaptı. Birçok kişi diğer devletlerin de Bitcoin’i zaman içerisinde kabul edeceğini düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz