Kripto paralar dünya genelinde yükselişte olsa da, en azından insanlar arasında en yüksek kripto para adaptasyonlarından birinin yaşandığı bölge Afrika oldu. Nijerya gibi ülkeler kripto para kullanımına savaş açmaya hazırlanmasına rağmen Zimbabwe ise bu yeni teknoloji için kapılarını bir kez daha açtı. Ülkenin ekonomi bakanı Mthuli Ncube kısa bir süre önce Dubai’deki DMCC Crypto merkezini ziyaret etti ve burada bulunan, fon transferlerinin maliyetlerini azaltma çözümlerinden etkilendi. Ncube konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Dubai’deki DMCC Crypto Center’ı ziyaret ettim. Buradaki kripto para ve ödeme çözümleri karşısında büyülendim. Bununla birlikte diaspora arasındaki para havale ücretlerini düşürebilecek çözümler ile de karşılaştım.” Dünya Bankası verilerine göre Zimbabwe diasporası, havale ücretleri alanında 90 milyon dolara kadar yüksek paralar ödüyor. Ayrıca bu, Zimbabwe ekonomi bakanının kripto paraları desteklediğini belirttiği ilk açıklaması da değildi. Birkaç yıl önce Ncube, vatandaşlarına yaptığı çağrısında Bitcoin gibi yeni ortaya çıkan inovasyonları anlama alanında yatırım yapmalarını söylemişti. Ncube ayrıca, kendi yetkililerine verdiği emrinde, İsviçre gibi “Bitcoin’i anlayan ve Bitcoin’e yatırım yapan” ülkeleri taklit etmelerini istemişti..

Yetkili isimlerden gelen bu tip açıklamalar kripto para topluluğu içerisindeki bazı kesimlerce takdir edilirken diğerleri ise Zimbabweli bakanın geç gelen farkındalığını sorguladı. Flexfintx CEO’su Victor Mapunga, Zimbabwe bakanına yaptığı hatırlatmasında, Zimbabwe’nin hali hazırda çok sayıda Blockchain ve kripto para girişimine ev sahipliği yaptığını söyledi. Mapunga düşüncelerini şöyle ifade etti: “Zimbabwe içerisinde zaten Flexfintx gibi Blockchain ve kripto para şirketlerine ev sahipliği yapıyoruz. Lütfen yerel şirketler ile çalışın.”

CEO’nun bu Tweet’i yorumlar kısmında çok sayıda kişi tarafından desteklendi ve bazıları da, özellikler Zimbabwe’nin yüksek enflasyon oranı değerleri göz önüne alındığında, ülkenin kripto para ile ilgili şirketlere daha fazla destek vermesi gerektiğini söyledi. CATO Institute verilerine göre, Güney Afrika ülkesi, 2007 yılında aylık olarak %50 enflasyon oranı kaydetmişken 2008 yılının Kasım ayında bu oran 89.7 sekstilyon olarak ölçüldü. O günden bugüne ülke halen yüksek enflasyon oranlarının pençesinde bulunuyor ve kripto paralar da, enflasyona yatkın bu ülke için oldukça uygun birer değer birikimi aracı olarak değerlendiriliyor..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz