ABD Bu Kitabı Konuşuyor: Satoshi Nakamoto Bu Ülkede Ortaya Çıktı

0
4

2019’da, ABD merkezli bir pazarlama ve halkla ilişkiler (PR) ajansı, Bitcoin’in asıl mucidinin İngiltere’nin Donchaster kentinde yaşayan Pakistan kökenli Bilal Khalid olduğunu iddia eden bir rapor yayınlamıştı. Bu iddiasına somut bir kanıt sunamayan  ajansının kurucusu Ivy McLemore kısa süre önce Amazon aracılığıyla “Satoshi’yi Aramak: Bitcoin‘in Gizemli Mucidinin Arkasındaki Gerçek Hikaye” isimili sansasyonel bir kitap yayımladı. Pakistanlı Bilal Khalid, James Caan veya James Bilal Caan olarak da anılıyor. Kitap, sektörde büyük ilgi gördü. 2019 yılında Khalid, web portalı satoshinrh.com’da “Gerçekler” adlı üç bölümden oluşan bir blog yazısı yayınlamıştı. Birinci bölümde Khalid, “Bitcoin’in yaratılmasıyla ilgili bilinmeyen gerçekleri” ve ortadan aniden kaybolmasına yol açan bazı “gelişmeleri” paylaşmıştı. O dönemde Khalid’in açıklaması, bazı uzmanlar ve Ivy McLemore tarafından desteklenmişti.

İkinci bölümde, Bitcoin’i icat ettiğini iddia eden Khalid, yazılımın oluşturulması sırasında kararlarını etkileyen ”Keldani numerolojisi” hakkında bilgi paylaşıyor. Keldani numerolojisi, bir ismin veya bir kelimenin değerinin hesaplanmasını, her bir harfiyle ilişkili rakamların eklenmesinden oluşan bir hesaplamayı kullanır.  İkinci bölüm ayrıca, Satoshi Nakamoto’nun çıkardığı iddia edilen BTC ile ilgili ayrıntıları da ortaya koyuyor ve Khalid, “980.000 Bitcoin ilgili tüm gerçekleri ortaya çıkardığını” iddia ediyor. Üçüncü bölümde, Khalid gerçek kimliğini ortaya koyuyor ve çıkardığı tüm Bitcoin’lerin tek bir bilgisayarda olduğunu açıklıyor. İddiaya göre Khalid’in bilgisayarı, “askeri düzeyde şifrelemeye” sahip bir Fujitsu dizüstü bilgisayarıydı. Kasım 2019’da yayınlanan bir raporda, kendini Bitcoin mucidi ilan eden kişinin bir akşam, görünüşte 980.000 BTC içeren Fujitsu dizüstü bilgisayarını açtığını ve teknik bir sorunla karşılaştığını belirtiyor. Bilgisayarı inceleyen bakım firması Khalid’e sorunun sabit diskte olduğunu ve donanımın “tamamen ölü” olduğunu açıklıyor.

Bu süreçten sonra ise bu konu bir daha gündeme gelmedi. Ancak, geçtiğimiz hafta Ivy McLemore, iddilarını somutlaştırarak kripto para dünyasında yeni bir tartışma yaratan bir kitap yayımladı. Kitap, kendini Bitcoin’in mucidi olarak ilan eden 40 adayı inceliyor ve sonunda gerçek Satoshi Nakamato’nun kim olabileciğine ışık tutuyor. Kitap ayrıca, Bitcoin‘in mucuidiyle ilgili 42 gizemli soruyu yanıtlıyor. Amazon’un kitap tanımına göre, okuyucular  Khalid’in “isimlerde, tarihlerde ve diğer Bitcoin dönüm noktalarında neden şifreleme bıraktığını”, “etnik kökenini ve ikamet ettiği ülkeyi” öğrenecekler. Amazon ayrıca, “bir zamanlar 68 milyar dolar değerindeki Bitcoin’lerinin neden hareket etmediğini” ve “karısına Satoshi olduğunu söylemek için neden sekiz yıl beklediğini” ayrıntılı olarak ortaya koyuyor. Amazon, Ivy McLemore’un kitabını paha biçilmez olarak tanımlıyor.

Yıllar boyunca, Satoshi Nakamoto olduklarını söyleyen birçok insan oldu, ancak son zamanlarda bunun gibi iddialar azaldı. 2020’den önce Hawaiili Nakamoto, Phil Wilson “Scronty”, Debo Jurgen Etienne Guido ve Jörg Molt gibi kişiler Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia etti. Hawaiili Nakamoto’dan kimse haber alamadı, hem Scronty hem de Debo Bitcoin’in kökeni hakkında tweet atmaya devam etti. Jörg Molt kısa süre önce bir kripto para dolandırıcılığı iddiasıyla tutuklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz