Kripto para birimleri inişli çıkışlı günler geçirse de piyasa geniş kitlelerce benimsenmeye devam ediyor.

Piplsay tarafından düzenlenen bir ankete göre Amerikalıların yüzde 33’ünün en az bir çeşit kripto para tuttuğu öğrenildi. Y kuşağında bu oran yüzde 50’ye dayanırken Z kuşağında ise yüzde 13’lük bir kesimin kripto para sahibi olduğu öğrenildi.

Anket bulguları bununla bitmiyor. Amerikalıların yüzde 46’sının gelecek yıl kripto para satın almayı planladığı ifade edilirken yüzde 21’lik bir kesimin satış yapmayı düşündüğü belirtildi. Ankete katılanların yüzde 33’ü ise şimdiki pozisyonlarını 2022’de de koruyacaklarını söyledi. Bu ay düzenlenen ankete 18 yaşın üzerinde 5 bin 61 kişinin katıldığı ifade edildi.

Katılımcıların yüzde 53’ünün kripto para birimlerini “çok riskli” olarak görmesi dikkat çekerken, yüzde 19’luk kısım herhangi bir risk görmediklerini ifade etti. Kripto paralaların risk teşkil ettiğini düşünenlerin en çok yakındığı konu, yüzde 21 ile insanların sistemi tam olarak bilmemesi. Katılımcıların beşte biri düzenleme eksiklikleri sebep gösterirken yüzde 19’luk bir kesim ise yüksek volatiliteden yakınıyor.

Ankete katılanların yüzde 47’si kripto paraları kullanarak bir ürün veya hizmet satın almaya oldukça sıcak bakıyor. Yüzde 36’lık kesim ise bunu yapmayı pek istemiyor.

Kripto paralara karşı yakınlık hisseden yüzde 35’lik katılımcı grubu ele alındığında, bu gruptaki kişilerin yüzde 42’si gelecekte kripto paraların fiat paraların yerine geçeceğinden emin. Üçte birlik kesim kripto paraları bir değer deposu olarak görürken dörtte birlik kesim bu varlıkların geleneksel emtiaların dahi yerini alabileceğine inanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz