Geçen yıl içinde DeFi’deki değişiklikleri bağlamsallaştırmak için, bundan sadece bir yıl önce, Nisan 2020’de, DeFi protokollerinde kilitli olan rakamın sadece 700 milyon dolar olduğunu ancak bu rakamın şimdi 51 Milyar Dolara ulaştığını vurgulayalım.

Yakın tarihli bir ankete göre, ABD’nin %72’si ve Birleşik Krallık’ın akredite yatırımcılarının %60’ı önümüzdeki yıl DeFi’yi kullanmayı hedefliyor.

DeFi’de değişen tek şey kilitli değer değil elbet. Bu protokollere artan ilgi sayesinde, kripto para piyasasındaki stablecoin arzı 26 milyar doları aştı. Polkadot’un ağı geliştirici faaliyetlerinde %44’lük bir artışa tanık oldu ve Ethereum’un ağının trafiği kritik boyutlara yükseldi.

EQIFi Başkanı Jason Blick’e göre, kurumların ve hükümetlerin bu araçlar hakkında düşünme biçimleri de değişti. Jason bize şunu söylüyor:

“Bank of America analisti Francisco Blanch, kısa süre önce DeFi’nin karşılaştığımız modern finans için en temel zorluk olduğunu iddia etti. % 100 haklı. “

Jason ve diğerleri, DeFi alanının daha da büyüyeceğini gayet iyi biliyorlar. Varlıklı bireylere ve şirketlere (ana akım kripto benimsemesinin geride bıraktığı iki sektör) kripto para birimlerine ve DeFi araçlarına erişim sunan tamamen düzenlenmiş bir bankanın Başkanı olarak sakinleştirici bir kesinlik sergiliyor. Jason ayrıca, EQIFi’nin müşterilere DeFi’ye düzenlenmiş erişim sağlama örneğini takip etmeyenlerin gelecekte zarar göreceğini düşünüyor.

Dediği gibi, “Finansın geleceği, özellikle geleneksel merkezi kurumlar için, DeFi’nin zorluğuyla nasıl başa çıkacakları tarafından belirlenecek. Bunu benimsemeyi, sistemlerini ve işlerini nasıl yürüteceklerinin temellerini modernleştirmeyi seçebilirler ya da dışarıda kalabilirler. Bu kadar basit.”

Gerçekten de, DeFi’nin dünyayı kasıp kavuran ikinci büyük dalgası için yıldızlar aynı hizada görünüyor. Neredeyse aynı fikirde, kripto kullanıcıları (ve kenarda bekleyenler) bulmacanın son parçasının perdeleri açmasını bekliyor gibi görünüyor.

Alternatif zincirlere olan son ilgiye rağmen, Ethereum, DeFi protokollerinin tercih edilen ağı olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, yukarıda bahsettiğimiz gibi, ETH ağının artan tıkanıklığı konusunda tartışmalar var. Aslında, bu aşırı trafik, işlem maliyetlerinin neredeyse üç rakama yakın meblağlara yükselmesine neden olarak DeFi’yi ortalama perakende yatırımcılar için çok maliyetli hale getirdi.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, son zamanlarda Ethereum Vakfı’nın ETH’nin güvenliğini etkilemeden işleyebileceği işlem sayısını önemli ölçüde artırmak için uygulamayı amaçladığı karmaşık değişiklikler hakkında yorum yaptı. Ayrıca zinciri merkezi olmayan bir şekilde tutmakla ilgilendiğini de ifade etti. Ethereum, ölçeklendirerek “dünya çapında, merkezi olmayan bir süper bilgisayar” olmayı hedeflediğinden, bu değişiklikler ağın sonraki hesaplama gereksinimlerine dayanması için kritik öneme sahiptir.

Bununla birlikte, iyi haber şu ki, eleştirilen bir bekleme süresinin ardından, Ethereum 2.0 şimdi yakın gelecekte piyasaya sürülecek. Amerika’nın akredite yatırımcılarının %70’i ve Birleşik Krallık’takilerin %60’ı (doğrudan, bir banka aracılığıyla veya bir kripto borsası aracılığıyla) DeFi’ye girmek istiyorsa artan yeniliklerle karşılaşacaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz