Kripto paralardan elde edilen kazançlar veya kripto para işlemleri için vergilendirme çalışmaları tüm dünyada sürüyor. Bazı ülkeler ise sektörle ilgili vergi rejimini netleştirdi. Güney Amerika ülkesi Arjantin onlardan biri.

Arjantin’de resmi gazetede yayımlanan karar ile çek vergisi kuralına tabi olarak her işlemden %0.6 oranında vergi alınacak. Yani ülkede banka hesabı bulunan bir kripto para borsası aracılığıyla yapılan tüm alım satımlar için %0.6 oranında vergi ödenecek.

Arjantin’de bugüne kadar kripto para işlemleri, 2017 yılında uygulamaya konan sermaye kazancı vergisi kapsamında vergilendiriliyordu.

Getirilen yeni verginin Arjantin Pesosu ile işlem yapan yerli yatırımcılar için kripto para fiyatlarını artıracağı öngörülüyor.

Arjantin’de Merkez Bankası Başkanı Miguel Pesce, Eylül ayında yaptığı açıklamada, “Kripto paraların gelişimi konusunda endişeliyiz.” demişti. İlginç bir şekilde, Ağustos ayında da Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, “Bitcoin’e ‘hayır’ demek için bir sebep yok.” açıklamasında bulunmuştu.

Arjantin’de 1.3 milyondan fazla kişinin kripto para sahibi olduğu tahmin ediliyor. Bu da yaklaşık olarak toplam nüfusun yüzde 3’üne denk geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz