Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), Bitcoin gibi iş ispatı (PoW) modelini kullanan varlıklar için kripto para madenciliğini AB genelinde yasaklamak için baskı uygulamaya başladı.

ESMA Başkan Yardımcısı Erik Thedéen’in Financial Times’a verdiği röportajda, Avrupa Birliği’nin gücü verimli kullanma çabası uyarınca hisse ispatı varlıklarına öncelik vermesi gerektiğini belirtti.

Thedéen, Avrupa Birliği şimdi harekete geçmezse, bölgedeki Bitcoin madenciliğinin karbon kirliliğini artırarak iklim değişikliği etkilerinin ele alınmasını rotasından çıkarabileceğini öne sürdü.

Thedéen’e göre, kripto para birimlerinin artan kurumsal benimsenmesi, odağın artık enerji tüketimine kayması gerektiği anlamına geliyor.

“Finans endüstrisi ve birçok büyük kurum artık kripto para piyasalarında aktif. Endüstriyi daha verimli bir teknolojiye kaydırmak hakkında bir tartışma yapmamız gerekiyor. Çözüm, iş ispatı konsensüsünü yasaklamaktır.”

Bitcoin’e yapılan en büyük eleştirilerden biri, varlığı düzenlemeyi amaçlayan çeşitli yargı alanlarında ortaya çıkan “enerji tüketimi” konusu.

Eleştirilerin ardından, çoğu Bitcoin madencilik operatörü operasyonlarını yenilenebilir enerji kaynaklarına kaydırdı. Örneğin, Bitcoin Madencilik Konseyi, şirketlerin yüzde 65,9’unun madencilik operasyonlarını güçlendirmek için yeşil kaynakları kullandığını iddia etti.

Özellikle, Ethereum gibi bazı kripto para birimleri, kullanıcıların ağda ne kadar yatırım yaptıklarına bağlı olarak işlemleri kaydetme hakkını kazanmalarına izin verdiği için PoW protokolünden daha az enerji yoğun olan PoS madenciliğine geçiyor.

Düzenleyicinin uyarısına rağmen, Cambridge Alternatif Finans Merkezi verileri, Avrupa Birliği’nin PoW madenciliğinde önemli bir paya sahip olmadığını gösteriyor. Aktivite %35,4 ile Amerika Birleşik Devletleri’nde daha yaygın, ardından %18,1 ile Kazakistan ve %11,23 ile Rusya yer alıyor.

Bununla birlikte bölge, ülkenin finansal istikrara yönelik tehditleri öne sürerek Bitcoin madenciliğini tamamen yasaklamasından sonra göç eden Çin’den operatörleri çekebilir.

Başka yerlerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde milletvekilleri, Bitcoin madenciliği tarafından tüketilen enerjinin anlamını da araştırıyorlar. Konuyla ilgili olarak bugün Enerji ve Ticaret Komitesi’nin Gözetim ve Soruşturma Alt Komitesi, kripto para madenciliği operasyonlarının kullandığı enerji tüketiminin sonuçlarını belirlemek için bir kamuya açık oturum yapacak

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz