Ana Sayfa Kripto Para Ve Blockchain Haberleri Avrupa piyasaları 2022’ye yükselişle başladı

Avrupa piyasaları 2022’ye yükselişle başladı

0
Avrupa piyasaları 2022’ye yükselişle başladı

Avrupa piyasaları yeni yıla 2021’deki güçlü ivmeyi sürdürerek başladı. Endeksler Pazartesi günü yükseldi.

DAX %0,9, Euro Stoxx 50 %0,8, CAC 40 %1,1 yükseldi. IBEX 35 %0,5 ve FTSE MIB %1 artış yaşadı. İngiltere piyasaları ve FTSE 100 Yeni Yıl nedeniyle bugün de kapalı.

Sabah ticaretinde öncü olan sektör otomobil sektörüydü; Porsche %2,9, BMW %2,4, Volkswagen VOWG_p %2, Stellantis %1,5 ve otomobil parçaları tedarikçisi Michelin MICP %1,9 artış gösterdi. Bu arada Tesla TSLA ve diğer elektrikli araç üreticileri dördüncü çeyrek teslimatlarını raporlarken Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, 2022’de otomobil satışlarında %12,1 artış öngörüsünde bulundu.

Havayolu sektöründe de görünüm pozitif: Safran SAF, 2022 yılında hava trafiğinde toparlanma olacağı beklentisi ile 12.000 kişiyi işe alma planı yaptığını söyledikten sonra %2,8 artış yaşadı. Şirket CEO’su, “En kötüsü ardımızda kaldı.” dedi. Airbus da %2,5 değer kazandı. Diğer kazanan isimler arasında %4 artış ile International Consolidated Airlines ICAGY Group S.A. ICAG, %2 artış ile Aena, %2,5 ile Melia, %4,2 ile Air France KLM SA AIRF ve %5,6 artış ile Lufthansa bulunuyor.

Manşetlerde olan bir diğer isim Delivery Hero AG DHER. Şirket, geçtiğimiz Cuma günü İspanya merkezli teslimat şirketi Glovo’daki hissesini %36’dan %80’e çıkaracağını duyurdu. Daha birkaç hafta önce Almanya’daki girişimlerini ikinci kez durduracağını açıklayan Almanya merkezli şirket, gün bazında %1,9 değer kazandı. Rakibi Just Eat Takeaway TKWY ise %0,6 yükselişle işlem görüyor.

Avrupa piyasaları güçlü PMI (satın alma müdürleri endeksi) raporlarının etkisiyle desteklenmiş olabilir. Euro bölgesine ait rapor beklentileri aşıp 58 puanlık okuma ile güçlü bir büyüme gösterirken tek tek diğer ülkelerin çoğu da benzer şekilde beklentileri ya karşıladı ya aştı. Almanya ise 57,9 puan beklentisinin biraz altında kalarak 57,4 puanolarak gerçekleşti.

Yeniden canlanan talep fikrine paralel olarak Brent ve WTI %1,3 yükseldi. Omicron varyantının talep üzerinde ne kadar etkili olacağına ve arz bolluğuna yol açıp açmayacağına dair yinelenen sorular olsa da piyasalar endişeli görünmüyor.

Kripto paralar yıla pek güçlü başlamadı; Bitcoin yıl bazında yükselse de son 24 saat içinde %0,9 düşüş yaşadı. Ethereum %1,2 artış gösterdi.

Son olarak EUR/USD ise %0,1 düşüşle 1,1356’dan alıcılandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz