Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Tayland’da Bitcoin Madenciliği Faaliyetleri Artıyor: Çin Etkisi mi?

Tayland’da Bitcoin Madenciliği Faaliyetleri Artıyor: Çin Etkisi mi?

0
Tayland’da Bitcoin Madenciliği Faaliyetleri Artıyor: Çin Etkisi mi?

Tayland, perakende yatırımcıların giderek daha fazla Bitcoin madenciliği yapmasıyla Çin’in kripto para yasaklarından olumlu etkilenen ülkeler arasına girmiş görünüyor.

Çin sene başından bu yana kripto madenciliğine çeşitli yasaklar uyguluyor. Bu durum Bitcoin madenciliğinin belli ölçüde Tayland’a yönelmesine yol açıyor.


Tayland’daki perakende Bitcoin madenciliği, Çin’de Eylül ayında yürürlüğe giren kapsamlı kripto para yasaklarının ardından artış yaşamaya devam ediyor. Taylandlı girişimciler ve kripto para işletmeleri, Çinli madencilerin kripto madenciliği makinelerinden “kurtulmak” istemelerinden giderek daha fazla yararlanıyor.

Tayland merkezli bir Bitcoin (BTC) meraklısı, Çin’in yasaklarının ardından madencilik yapmaya başladığını belirtti. İsminin anonim kalmasını isteyen madenci, yaklaşık 30.000 Dolar karşılığında güneş enerjisiyle çalışan küçük bir kripto para madenciliği tesisi kurduğunu dile getirdi.

Başka bir endüstri girişimcisi olan Pongsakorn Tongtaveenan, Tayland’da kripto madenciliği cihazları için bir bayilik sistemi başlattı ve yüzlerce Çinli uygulamaya özel entegre devre (ASIC) madencisini küçük yerel yatırımcılara sattı.

Pongsakorn’a göre, Bitmain Antminer SJ19 Pro gibi ASIC’lerin fiyatı, Çinli madencilerin oyundan çıkışı ile birlikte %30 oranında düştü.

Pongsakorn, Tayland’da perakende kripto madenciliğinin artan popülaritesinin, pandemi sırasında istikrarlı bir gelir arayan insanların yanı sıra kripto varlıkların geleceği konusunda daha iyimser olan yatırımcılar tarafından da tetiklendiğine inanıyor.

Öte yandan Tayland, kripto madenciliği gelişimi açısından Çin’de uygulanan yasaklardan yararlanan tek ülke değil. Amerika Birleşik Devletleri, Kazakistan ve Rusya gibi ülkeler, Çin’deki kripto para yasaklarının ardından madencilerin “göç ettiği” başlıca ülkeler oldu.

Öte yandan Tayland’da kripto para için kurumsal talep de önemli ölçüde artıyor. Kasım ayının başlarında, Tayland’ın en eski bankası Siam Commercial Bank, Tayland’ın en büyük kripto borsası BitKub’da %51 hisse satın almak için 537 milyon Dolarlık ödeme yaptığını açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz