Bankaların yeni gündemi dijital cüzdan

0
7

Almanya genelinde 400’den fazla tasarruf bankasından oluşan bir ağ olan Alman Tasarruf Bankaları Birliği, müşterilerin 2022’de hesaplarından kripto para ticareti yapmaya başlamasına izin verebilir. Almanya’nın finans kurumları arasında pazar lideri olan hizmet, 50 milyondan fazla kişiye kolay kripto erişimi sağlayabilir. Müşterilerin Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini doğrudan çek hesaplarından satın almalarını sağlayacak.

Bankalar projeyi 2022’nin başında onaylarsa, kripto cüzdanlarının ilk versiyonunu yıl içinde piyasaya sürebilirler. Diğer Alman bankaları henüz gelişmekte olan varlık sınıfına böyle bir adım atmış değil.
Cüzdanın bir pilot uygulaması, bireysel tasarruf bankalarıyla başlayacak ve her biri bağımsız olarak kripto ticaretini başlatıp başlatmamaya karar verecek. Ancak, ilgili bankaların erken faiz gösterdiği bildiriliyor.

Alman Tasarruf Bankaları Birliği sözcüsü pilot uygulamayla ilgili olarak “Kripto varlıklara olan ilgi çok büyük” dedi.

Bu yılın başlarında Almanya, belirli “özel fonların” varlıklarının %20’sini kripto para birimine yatırmasına izin veren bir yasayı onayladı.

Alman Tasarruf Bankası Birliği başkanı Helmut Schleweis, bugünün yükselen fiyatlarının ve düşük faiz oranlarının “durdurulması zor bir servet erozyonunu körükleyen zehirli bir karışım” olduğunu söyledi.

Bitcoin, yükselen enflasyonu tetikleyen sorumsuz para basımına karşı bağışık, bir enflasyon hedge varlığı olarak hızla tanınmaya başlıyor. Yakın tarihli bir Bloomberg analizi, başlangıcından bu yana etkileyici %99.99 $ deflasyonunu gerekçe göstererek Bitcoin’i “en iyi enflasyon koruması” olarak nitelendirdi.

Temel olarak, Bitcoin ne yaratılabilir ne de yok edilebilir, sabit 21 milyon jeton arzına sahiptir. Michael Saylor gibi yatırımcılar onu “dijital altına” benzetirken, Paul Tudor Jones onu üstün olarak nitelendiriyor. Tasarruf Bankalarından bir kripto cüzdanı ile Alman vatandaşlarına Bitcoin aracılığıyla parasal değer düşürmeye bir alternatif verilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz