Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Bilgisayar Sektöründeki Fiyat Artışının Sebebi Bitcoin Mi

Bilgisayar Sektöründeki Fiyat Artışının Sebebi Bitcoin Mi

0
Bilgisayar Sektöründeki Fiyat Artışının Sebebi Bitcoin Mi
Bilgisayar Sektöründeki Fiyat Artışının Sebebi Bitcoin Mi

Kripto para madenciliğinin bilgisayarlar aracılığı ile etkin bir şekilde yapılmaya başlaması ile bilgisayar fiyatlarında artış yaşanması “Bilgisayar sektöründeki fiyat artışının sebebi Bitcoin mi?” sorusunu da akıllara getirdi.

Kişilerin karşı Bitcoin madencilik işlemleri yapması, özellikle Bitcoin’in ilk piyasaya çıktığı dönemlerde ciddi bir hareketlilik yarattı. Her ne kadar pek çok kişi yeni kripto parayı dolandırıcı olabilme ihtimaline karşı temkinli bir yaklaşım sergilese de pek çok kişi de madencilik işlemlerini başlatmış oldu. Madencilik ile kazançların artmaya başlaması kişilerin daha fazla bilgisayarla bu alanda çalışmasını sağlarken ikinci el ve sıfır bilgisayarlara yönelik talep artışı görüldü.

Bitcoin ile kazanç sağlamak isteyenlerin oluşturmuş olduğu bu akım, kuşkusuz bilgisayar fiyatlarına yönelik bir etki yaptı. Şu anda da benzer bir etkinin olduğu sektörde fiyatlar önceki yıllara göre çok daha yüksek seviyelerde.

Bilgisayar Sektöründeki Fiyat Artışının Sebebi Bitcoin Mi, Dolar etkisi mi?

Bitcoin madencilik faaliyetleri bilgisayar fiyatlarına etki yapsa da özellikle Türkiye’deki bilgisayar fiyatlarındaki artışın tek başına nedeni Bitcoin değil. Türkiye’de giderek artan bir madenci sayısı olsa da Türkiye’deki ek vergiler ve Dolar’ın Türk Lirası’na karşı üstünlüğünün yükselmesi fiyatların çok daha yüksek seviyelere çıkmasına neden oluyor. Öyle ki özellikle 2017 yılı itibari ile başlayan yükseliş, bilgisayar sektörü başta olmak üzere tüm ithal ürünlerin fiyatlarında olumsuz bir katkı yaptı. Bu nedenle bilgisayar fiyatlarındaki artış üzerinde Bitcoin kadar Dolar’ın da etkisi oldukça fazla.

Donanımlarda etkisi çok daha fazla

Bitcoin ve altcoin madenciliğinin artması ve işlemci yerine grafik kartlarının kullanılmaya başlanması fiyatların bilgisayarlardan ziyade donanımlar bazında artmasına neden oldu. Grafik kartlar için tutulan stoklar yeterli olamazken pek çok yerde ekran kartları yok satmaya başladı. Bu durum fiyatların 2-3 kat artmasına neden olduğu gibi özellikle oyun sektörü de bu durumdan doğrudan etkilendi. Şu anda bu süreç normale dönmediği gibi ekran kartı üreticileri de süreçten oldukça rahatsız durumda. Yapılan açıklamalarla desteklenen bu gelişmelerin kripto paranın yükselişine devam etmesi ile birlikte sürmesi bekleniyor. Bu bakımdan hem bilgisayar hem de donanım fiyatlarında düşüş kısa vadede öngörülmüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz