Bitcoin’e alternatif kripto paralar hangileri

Kripto paraların kullanıma sunulduğu günden itibaren BTC ile sınırlı kalmayan sektörde alternatif kripto paralar da oluşturuldu. Peki, Bitcoin’e alternatif kripto paralar hangileri?

Çoğu insan, bugüne kadarki ilk ve en büyük kripto olan Bitcoin’i (BTC)  uzun zamandan beri biliyor. Bununla birlikte kripto para dünyası sadece Bitcoin ile sınırlı değil.

Bitcoin’e alternatif kripto paralar hangileri, özellikleri neler?

Litecoin (LTC)

Litecoin genellikle Bitcoin’in altınına atıf yaparak kripto para dünyasında gümüş olarak tanımlanır. İlk olarak 2011’de ortaya çıkan Litecoin, BTC’den sonra ortaya çıkan ilkler arasındadır. LTC, eski bir Google mühendisi ve MIT mezunu Charlie Lee tarafından piyasaya sunulurken para birimi küresel ödemeler için açık kaynaklı bir ağ oluşturmayı hedefliyor. Merkezi olmayan Litecoin, scrypt kullanır. BTC’den kısa bir süre sonra ortaya çıktığı göz önüne alındığında, bu para birimi ile birçok benzerliği vardır. Bununla birlikte, onu farklı kılan detay, çok daha hızlı blok oluşturma oranıdır. Bu aynı zamanda daha hızlı işlem yapılmasına da olanak tanıyor. Bu farkı, birçok kişinin LTC’yi kullanmaya başlamasını da teşvik ediyor

Ethereum (ETH)

2015 yılında tanıtımı yapılan Ethereum, diğer kripto birimlerine göre çok daha genç. Merkezi olmayan bir yazılım platformu Ethereum, dApp ve “Akıllı Sözleşmelerin” oluşturulmasına izin verir. Bu sayede sahtecilik, aksama, müdahale veya bazı üçüncü tarafların kontrolü gibi sorunlar Ethereum ile tamamen ortadan kaldırılmıştır. ETH’nin resmi lansmanından önce, çok güçlü bir ön satış dönemi de yaşanmıştı.

Verge (XVG)

Verge, Bitcoin’den esinlenen bir başka kripto para. Bir dönem BTC’nin orijinal blok zincirini dahi kullanan Verge, kullanıcılara doğrudan işlem yapmak adına verimli ve hızlı bir şekilde alan yaratmayı hedefliyor. Amacı, kullanıcıların mahremiyetlerini korumalarını sağlamak, ödeme alma ve gönderme olan Verge, esnek seçenekler de sunmaktadır.

Ripple (XRP)

Ripple firması tarafından 2012 yılında geliştirilen ve piyasaya sürülen Ripple, şirketin sahipliğinde ve kontrolündedir.

Dash

Ocak 2014’te Darkcoin adı ile sunulan Dash, ilerleyen tarihlerde Dash olarak anılmaya başlandı. BTC’den ilham alan ve pek çok özelliğini barındıran Dash, BTC’ye göre daha fazla gizlilik sunuyor. GPU veya CPU madenciliği destekleyen Dash, yüksek fiyatıyla da dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz