Söz konusu cinayet hikayesi, eşi Ann’i öldürmek için bir web sitesinden kiralık katil tutan ve ödemeyi de Coinbase üzerinden Bitcoin ile yapan Nelson Replogle isimli bir kişi merkezinde gerçekleşiyor. Cinayeti, FBI Özel Ajanı Clay Anderson ortaya çıkardı.

Ajan Anderson, İngiliz Yayın Kurumu (BBC) çalışanlarından bir istihbarat aldıktan sonra konuyu detaylı olarak araştırmaya başladı. FBI ajanı daha sonrasında Ann Replogle’ı olası cinayet planı ile ilgili olarak uyardı.

Ajan Anderson, yaptığı araştırmalarda kiralık katilin Bitcoin ile ödeme aldığını belirledi. FBI Siber Görev Gücünün de desteğiyle, kripto para transfer işleminin Coinbase cüzdanları üzerinden gerçekleştiği tespit edildi.

Daha sonra Coinbase yönetimi ile iletişime geçen yetkililer, Replogle ile ilgili kişisel bilgileri talep etti. Coinbase borsa yönetimi de, borsaya kaydolmak için gerekli olan fotoğraf, kimlik bilgileri gibi tüm detayları FBI ile paylaştı.

Ancak FBI henüz tetikçiyi tespit edemedi. Bunun nedeni, tetikçinin Bitcoin işlemleri için “müşterinizi tanıyın” yasalarına uyması gereken Coinbase gibi bir ticari hizmet kullanmaması; bunun yerine kendi kişisel cüzdanını kullanması olarak belirtildi. Bu durum da kiralık katilin kimlik bilgilerinin saklı kalmasına neden oluyor.

Durum, Bitcoin’in büyük ölçüde anonim bir şekilde nasıl kullanılabileceğini ve bu konudaki riskleri gözler önüne seriyor. Ancak asıl önemli nokta olarak; blockchainde gerçekleşen herhangi bir işlemin, kodlar takip edilerek ortaya çıkarılabileceğini de gösteriyor.

Bu arada kolluk kuvvetleri, Coinbase’den giderek daha fazla talepte bulunuyor. Şirketin en son şeffaflık raporuna göre, bu tür talepler yalnızca son altı ayda %17 oranında arttı. Geçen yıl ise toplamda 4.000’den fazla bilgi paylaşımı talebi yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz