Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin alan senatör Ted Cruz, CBDC karşıtı yasa tasarısı sundu

Bitcoin alan senatör Ted Cruz, CBDC karşıtı yasa tasarısı sundu

0
Bitcoin alan senatör Ted Cruz, CBDC karşıtı yasa tasarısı sundu

Bilindiği üzere merkez bankası dijital paraları (CBDC’ler) son yıllarda başta Çin olmak üzere tüm dünyada ciddi şekilde tartışılıyor. Bu konuda en ileri ülke Çin ve dijital yuan ülkenin belli bölgelerinde kullanılmaya başlandı bile… Cruz’un karşı çıktığı CBDC’ler ise devletin kullandığından ayrı olarak bireylerin de kullanabildiği dijital paralardan…

Normal şartlarda merkez bankası dijital paralarını sadece o ülkenin merkez bankası kullanıyor ancak Çin, halkın ödemelerini kontrol etme amacıyla bu tür CBDC’lerin kullanımını yaymak istiyor. Böylece halk üzerinde kurulacak ekonomik tahakküm daha da kolaylaştırılmış olacak.

ABD’li Cumhuriyetçi senatör Ted Cruz ise bu tür CBDC’lerin hiçbir şekilde çıkarılmaması gerektiğini belirtti ve kanun tasarısını bu fikre dayandırdı. Yasa tasarısına iki Cumhuriyetçi vekil daha imza attı.

ABD’de özellikle son 1 yılda CBDC’ler ve sabit coin’ler, en çok tartışılan konular arasında yer almışlardı.

Cruz düzenli olarak yaptığı Bitcoin alımlarıyla biliniyor. Cumhuriyetçi senatör n 25 Ocak’ta 15 bin ila 50 bin dolar aralığında bir miktarda Bitcoin satın almıştı. Bilindiği gibi, ABD’de politikacılar, yatırımlarını açıklamak zorundalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz