Bitcoin, Amazon’un bilanço açıklamasıyla hareketlendi

0
6

Dünyanın en büyük şirketlerinden Amazon, 2021 yılı dördüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Bilanço rakamlarının beklentilerin ötesinde gelmesiyle birlikte Amazon hisseleri, kapanış sonrası işlemlerde yüzde 17 yükseliş yaşadı.

Hisse başına kazanç, 3.89 dolarlık beklenti karşısında 27.75 dolar olarak açıklandı. Gelirler, 137.6 milyar dolarlık beklentiye karşılık 137.4 milyar dolar oldu. AWS gelirlerinin ise 17.8 milyar dolar olduğu bildirildi. Beklenti 17.37 milyar dolardı. Ayrıca Amazon, elektrikli araç şirketi Rivian’a yaptığı yatırımdan yaklaşık 12 milyar dolar kazanç elde etti.

Özellikle son dönemde Nasdaq ile pozitif korelasyonu yüksek seyreden Bitcoin, Amazon’un finansal sonuçlarından sonra hareketlendi. Piyasa değeriyle en büyük kripto para, 36 bin 200 dolardan kısa sürede 37 bin doların üzerine yükseldi.

Dün de Facebook, yeni adıyla Meta, dördüncü çeyrek bilançosunu paylaşmıştı. Meta’nın açıkladığı gelir, beklentilerin çok altında kaldı ve bunun sonucunda hisseler yüzde 25 oranında düştü. Şirketin piyasa değerinden neredeyse 250 milyar dolar silen bu düşüş, Wall Street tarihinin en büyük günlük düşüşü olarak da kayıtlara geçti. Meta’nın yaşadığı durum, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları da etkiledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz