Bitcoin ATM sayıları rekora gidiyor!

0
33

Walmart, ABD genelindeki mağazalarına pilot uygulama olarak ilkönce 200 Bitcoin ATM’si kurmak için bozuk para makinesi şirketi Coinstar ve kripto para borsası CoinMe ile ortaklık kurdu.

Pilot uygulama, yalnızca 200 ATM içermesine rağmen, Bloomberg’e göre, daha geniş lansman sonunda ülke genelinde 8.000 bitcoin ATM’sinin kurulumu gerçekleşebilir. zaman çizelgeleri hakkında daha fazla ayrıntı bilgisi yok.

Coin ATM Radar’a göre, şu anda ABD’deki seçkin marketlerde ve servis istasyonlarında 25.000’den fazla bitcoin ATM’si var. Coinstar, 33 eyalette Bitcoin alımları için etkinleştirilmiş 4.400 ATM işletiyor.

BitOoda’nın baş strateji sorumlusu ve araştırma başkanı Sam Doctor, Bloomberg’e Bitcoin ATM’lerinin yeni bir gelişme olmadığını ve zaten birçok süpermarkette bulunabileceğini söyledi:

““Walmart’ın, daha fazla insanın Bitcoin’e erişimini sağlaması ile ve pilot uygulamanın da ötesine geçmekle Bitcoin hakkında şüphe duyanların da kriptoparayı kabbul etmesine yardımcı olmuş olacak”

Müşteriler, bir banknot sokarak ve geri ödeme kodu içeren bir kağıt kupon alarak Bitcoin ATM’sini kullanabiliyorler. Kodu kullanmak için müşterilerin bir Coinme hesabı oluşturması ve arka plan kontrolünü tamamlaması gerekiyor.

Bitcoin ATM’lerinde, Bitcoin seçeneği için %4’lük bir ücret ve ayrıca %7’lik ek bir nakit değişim ücretinden oluşan %11’lik bir ek ücret var.

Bir karşılaştırma noktası olarak, popüler kripto ticaret platformları Binance ve Coinbase, banka ve kredi kartı alımları için sırasıyla %3 ila %4,5 ve %3,99 ücret alıyor. Bir banka hesabından Binance veya Coinbase cüzdanına doğrudan para yatırmak ise ücretsiz.Haber, “Wal Mart şimdi Bitcoin satıyor… bu muhteşem bişey!” başlığıyla Amerika’da Bitcoinin benimsenmesinin artacağı işareti olarak kabul edildi ve memnuniyetle karşılandı. Ancak kullanıcılar yüksek ücretlerden şikayet ediyor. Amerika’da Bitcoin ATM sayısı 25 bini geçmiş durumda.

Türkiye’de de sayıları gittikçe artıyor Bitcoin ATM’lerinin.  Piyasa değeri ile ölçülünce kripto piyasasının bir numarası olan Bitcoin popülerliğini arttırmaya devam edince pek çok kurum ve kuruluş Bitcoini ve diğer alternatif kripto paraları sistemlerine entegre etmeye başladı bile.

Kripto paraların amiral gemisi olarak nitelendirilen BTC’yi alıp satmakta son derece kolay bir hale geldi. Artık günümüzde binlerce Bitcoin ATM’si bulunuyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz