Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisi kripto piyasasında uzun süredir gündemde olan bir konu. Bitcoin madenciliğinde kullanılan enerji miktarının fazlalığı tüm kesimler tarafından eleştirilmiş ve madencilikte kullanılan enerji miktarının neredeyse bazı ülkelerin kullandığı enerji miktarından fazla olduğu iddia edilmişti.

Bitcoin madenciliğinde kullanılan enerji miktarının azaltılması ve buna bağlı iklim değişikliği ile mücadele için ülkeler farkı yollar denemeye çalışılırken İngiliz firması YouGov tarafından yapılan anket İngilizlerin çevresel nedenlerle Bitcoin’in yasaklanmasını destekledikleri sonucunu ortaya koydu.

İngilizlerin %45’i iklim değişikliğine sebep olduğu gerekçesi ile Bitcoin ve kripto para birimlerinin yasaklanmasını desteklediklerini söylerken, yasağa karşı çıkanların oranı %18’de kaldı.

Sonuçlara bakıldığında yasağı destekleyenler arasındaki yaş farkı da oldukça dikkat çekiyor.  65 yaş üstü yüksek oranında yasağı desteklerken 18-24 yaş arası gençlerin sadece %21’i yasağı destekliyor.

Yasak konusunda cinsiyet bakımından da bir ayrım olduğu da göze çarpıyor. Erkekler ile kadınlar arasında yasağı destekleme oranları bakımından pek bir fark olmasa da yasağa karşı çıkan erkekler kadınlardan iki kat daha fazla.

Ankete katılanlara Bitcoin madenciliğinin yasaklanmasının iklim değişikliği ile mücadelede etkili olup olamayacağı sorulduğunda İngilizlerin sadece %26’sı etkili olacağını düşündüğünü belirtti.

İngilizler her ne kadar çevresel etkilerinden dolayı Bitcoin’in yasaklanmasını istese de, bunu iklim değişikliği ile mücadeleye çok büyük bir katkısı olmayacağını düşünüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz