Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) enerji tüketimi, Elon Musk da dahil birçok kişinin dilinde. Elon Musk’ın bunun fosil yakıt tabanlı olduğunu belirtip ciddi enerji tüketmesi üzerinden eleştirmesi ise Bitcoin fiyatında ciddi bir düşüş yaşatmıştı.

Şimdi ise Mike Novogratz’ın kripto para bankası olarak bilinen Galaxy Digital, konu hakkında oldukça net bir açıklama ve araştırma yayınladı. Dev kurum tarafından yayınlanan araştırmada, Bitcoin’in enerji tüketiminin asında geleneksel bankacılık sisteminin tükettiğinden çok daha az olduğu görülebilmekte.

Galaxy Digital’in madencilik kolu tarafından gerçekleştirilen araştırmada Bitcoin’in yıllık enerji tüketiminin 113,89 Twh olduğu ortaya kondu. Referans olması açısından Türkiye’nin 2019 yılındaki ortalama enerji tüketiminin 251,376 Twh olduğu söylenebilir. Bu tüketime ise madencilerin enerji tüketimine ek olarak madencilik havuzlarının ve BTC ağ düğümlerinin enerji tüketimi de dahil.

Galaxy Digital’in araştırmasına bakıldığında ise geleneksel bankacılık sisteminin enerji tüketiminin, çok eleştirilen BTC’nin enerji tüketiminden 2 kat fazla olduğu görülebilmekte. Aynı zamanda altın ile ilgili işletmelerin enerji tüketiminin de Bitcoin’den bir hayli fazla olduğu görülebilmekte.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Bitcoin’in enerji tüketimi nedeniyle artık Tesla’nın Bitcoin ödemesi kabul etmeyeceğini vurgulamıştı. Buna rağmen itibari paralarla ödeme kabul eden Musk, Galaxy Digital’in araştırmasına göre çok daha büyük bir felakete yol açıyor olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz