Bitcoin, Fed’in faiz kararı gününde dirençli bir görüntü veriyor

0
8

Bitcoin, Fed’in faiz kararını açıklayacağı güne sağlam bir başlangıç yaptı. 

Bitcoin, dün iyimser bir tablo çizerken hafif alıcılı görünümüyle yeniden 23.000 dolar sınırına yükseldi ve günün ilk saatlerinde 23.000 dolar bandında sabit kalmaya devam ediyor.

Bitcoin, yılın ilk ayında son 10 yılın en iyi Ocak ayı performasını kaydederek %40 değer artışı gördü. Yıla 16.540 dolardan başlayan kripto para, ay kapanışını 23.125 dolarda gerçekleştirdi. Bitcoin liderliğinde toparlanma aşamasında olan kripto para piyasaları geneline ise yaklaşık 280 milyar dolarlık fon girişi oldu.

Ocak ayı, kripto paralar için olumlu bir atmosferde tamamlanırken Şubat ayının ilk günlerinde makroekonomik açıdan açıklanacak önemli verilerin, piyasanın yönü hakkında belirleyici olması bekleniyor. İlk olarak bugün Fed faiz kararı takip edilecek olup ardından Powell’ın konuşması, riskli piyasalar hakkında önemli sinyaller verebilir. Ardından yarın Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının faiz kararları gelecek. Haftanın son iş gününde ise ABD Tarım Dışı İstihdam rakamları yakından takip edilecek. Buna göre haftanın ikinci yarısında kripto para piyasalarında volatilitenin artması beklentiler dahilinde

Ocak ayında oluşan iyimser havanın merkezinde genel olarak Fed’in faiz artırım hızını yavaşlatacağı görüşü ve enflasyon hızının kesildiğine işaret eden Aralık ayı verileri vardı. Bugün TSİ 22.00’de açıklanacak faizin 25 puanlık artış olması beklenirken önümüzdeki dönemler için iki kez daha 25 baz puanlık artış sonrası faiz artırımının son bulacağına dair bazı beklentiler bulunuyor.

Powell’ın mesajlarının etkili olması bekleniyor

Bu bağlamda Fed Başkanı Jerome Powell’ın söyleyecekleri, daha da önem kazanmaya başladı. Önceki açıklamara göre Powell, enflasyonu dizginlemek adına sıkılaştırıcı politikaların devam edeceğine yönelik şahin görüşlere sahip. Bu yüzden bu akşamki konuşmada şahin yaklaşımın devam etmesi, kripto para piyasalarında aşağı yönlü volatil hareketlere neden olabilir.

Bu süreçte Bitcoin’in henüz 23.000 dolar üzerinde sağlam bir zemin oluşturamaması, bu hafta olası bir satış dalgasında düzeltmenin başlayabileceğine yönelik bazı karamsar yorumlar da bulunuyor. Ancak kripto paralara iyimser yaklaşanlar FOMC kaynaklı endişelerin azaldığını ve piyasaların FTX’ten sonra en kötü dönemini geride bıraktığına inanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz