Grayscale’e Bitcoin Trust Davası

0
21

Barry Silbert’in kripto holdingi Digital Currency Group’un (DCG) bir parçası olan dijital varlık yönetim firması Grayscale’e rakibi Osprey Funds tarafından Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) fonunu tanıtma şekli nedeniyle dava açıldı.

30 Ocak’ta Connecticut’taki Fairfield Adli Bölge Yüksek Mahkemesi’nde açılan davada Osprey, Grayscale’i GBTC fonuyla “haksız ve aldatıcı eylemlerde bulunmak ve haksız rekabet” ile suçladı.

GBTC, bireysel yatırımcıların aracılık hesapları ile satın alabilecekleri bir yatırım ürünüdür. Ürün, böyle bir ETF’nin henüz Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanmadığı ABD’de bir spot Bitcoin ETF’nin yerine geçti.

Grayscale, düzenleyicilerden yeşil ışık aldıktan sonra GBTC’yi Bitcoin destekli bir borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmeyi planladığını açıkça söylemişti. Şimdi davanın merkezinde bu iddia yer alıyor.

Rakip Osprey Bitcoin Trust’a (OBTC) sponsor olan Osprey’e göre Grayscale, GBTC’yi sanki gelecekte bir ETF’ye dönüşmesi “kaçınılmazmış” gibi tanıttı. Osprey, bunun gerçeklerden uzak olduğunu iddia etti.

Osprey’in avukatları, GBTC Bitcoin Trust’ın hiçbir zaman bir ETF’ye dönüştürülmeyeceğini yazdı ve şunları ekledi:

“Grayscale bu mesajın yanlış olduğunu biliyordu.”

Osprey, “Buna rağmen Grayscale, GBTC’nin bir ETF’ye dönüştürülmesinin kaçınılmaz olduğu mesajını ilettiği kampanyalar yürüttü” dedi.

Osprey, Grayscale’in yaptığı “yanlış ve yanıltıcı reklam”ın, şirketin piyasada bu kadar önemli bir konuma ulaşmayı başarmasının ana nedeni olduğunu iddia etti.

Şirket, “Osprey’in hizmetleri için aldığı varlık yönetimi ücretinin dört katından fazlasını” talep ettiği halde Grayscale’in yaklaşık %99,5’lik bir pazar payına sahip olduğunu söyledi.

Şirketlerin web sitelerine göre GBTC’nin yıllık işlem ücreti %2’yken OBTC’nin yıllık işlem ücreti %0.49.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz