Omicron olarak adlandırılan yeni, hızlı yayılan bir Covid-19 varyantı haberlerinin yayılmasıyla birlikte bu hafta Bitcoin, kripto para ve geleneksel para piyasaları çöküşe geçti..

Bitcoin fiyatı bu hafta birkaç saat içinde %5’ten fazla kayıp yaşadı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 69.000$’dan %20 geriledi ve adeta ayı piyasasına girdi..

Bununla birlikte, tesadüfen omicron olarak adlandırılan küçük bir kripto para biriminin fiyatı aniden yükselişe geçti. Nedeni ise Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni Covid-19 varyantını omicron diye adlandırması. Bu koinin fiyatı neredeyse %500 artış yaşadı. Bu durum geçtiğimiz günlerde aniden artıp sonra sıfırlanan Squid Game koinini akıllara getirdi.

İnişli çıkışlı kripto para piyasası bu tür düşük hacimli koinler bir gecede parlar ve söner. Geçen ay, viral Squid Game TV programından ilham alan, ancak onunla veya Netflix ile bağlantısı olmayan amatör bir kripto projesi squid koin sıfırı görmeden önce çok büyük bir artış yaşamıştı.

Omicron’un fiyatı, CoinGecko’da, son birkaç gün içinde yaklaşık 50 dolardan neredeyse 400 dolara yükseldi. Artışa rağmen, ne CoinGecko ne de Crypto.com omicron’a piyasa değeri verebilmek için yeterli veriye sahip değil. Ethereum ölçeklendirme teknolojisi Arbitrum üzerine kurulu ve sadece haftalar önce piyasaya sürülen “merkezi olmayan hazine destekli bir para birimi protokolü” olarak tanımlanan Omicron, yalnızca merkezi olmayan borsa SushiSwap’ta işlem görüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz