Bitcoin, dünden bugüne sakin bir grafik çizerek nisanın sonun gününe 54.274 dolarla giriş yaptı. Piyasada bugün öğle saatlerine doğru 66.000’den fazla Bitcoin opsiyonunun vadesinin dolması bekleniyor.

Kripto para piyasasının en büyük opsiyon borsası olan Deribit’e göre vadesi dolacak 66.762 tane sözleşmenin toplam değeri, 3.6 milyar doları aşıyor. Nisan ayı için alınmış opsiyonların vadesi Türkiye saatiyle 11:00’de dolacak. Bugünkü opsiyonlar için oluşmuş max pain noktası, 54.000 dolar seviyesinde. Büyük yatırımcılar, bir opsiyonun vadesi dolmadan önce o opsiyonun dayanak varlığının fiyatını max pain noktasına yaklaştırabilir.

Opsiyon almış yatırımcılar bu durumda maksimum zarar yaşarken, opsiyon satanlar maksimum kazanç sağlar. Max pain teorisi, büyük yatırımcının küçük yatırımcı karşısında manipülatif bir manevrada bulunabilme yetisine dayanır.

Deribit verilerine göre henüz vadesi dolmamış tüm sözleşmelerin sayısı 219.685 seviyesinde. 11.9 milyar dolara denk gelen bu sayı, Bitcoin’in toplam piyasa değerinin %1,08’ine karşılık geliyor.

26 Mart’taki rekor vade dolum anında max pain 44.000 dolar seviyesindeydi fakat fiyat, o kadar gerilememişti. Max pain teorisinin Bitcoin opsiyonları için geçerliliği, hala tartışılıyor.

Messari araştırmacısı Mira Christanto ise Bitcoin opsiyonlarının ve vadelilerinin büyümeye başladığını, bu piyasalardaki verilerin traderlar için artık “kritik göstergeler” olabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz