20 bin dolardan 60 bin dolara kadar hızlı bir yükseliş kaydeden sermaye piyasalarını yeni enstrümanı haline gelirken, altın bu yükselişten olumsuz etkilendi.

Uluslararası piyasalarda altın fiyatları 2000 bin dolardan 1.700 dolara kadar gerilerken aynı dönemde Bitcoin 20 bin dolardan 60 bin dolara kadar yükseldi. Bitcoin, altının yerini alacak yorumlarının ardından uluslararası haber ajansı Bloomberg analistleri, altından uzaklaşmanın nedeni açıkladı. Bloomberg Intelligence, teknolojik inovasyonun birçok metale fayda sağladığını ancak altına faydası olmadığını bildirdi. Bloomberg Intelligence Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone, şu ana kadar paranın dijitalleşmesinin altından uzaklaşırken ABD doları ve Bitcoin’e fayda sağladığını söyledi.

McGlone, “Metal sektörü, özellikle uzun vadede gördüğümüz gibi çoğu emtiadan daha iyi performans göstermeye devam etme konusunda en büyük potansiyele sahip. Karbondan arındırma, elektrifikasyon ve dijitalleşmedeki hızlanan trendler, bakır gibi metalleri teknolojinin yerini alan ham petrolden ayırıyor, ancak altın tavşan deliğinden aşağı çekiliyor. Paranın dijital hale gelmesi, doların rezerv para birimi olarak değerini artırıyor ve altında ise tam tersini yapıyor “dedi.

McGlone, Bitcoin olmasaydı, altının ons başına 2.000 doların çok üzerinde işlem yapabileceğini söyledi ve popüler kripto para biriminin altının yukarı yönlü potansiyelini sınırlamaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz