Bitcoin İşlemlerinden Vergi Alınmayacak!

0
10

Bitcoin geçtiğimiz hafta El Salvador’da yasalaşarak ilk defa resmi para birimi haline geldi. El Salvador’un Bitcoin hamlesi bir çok otorite tarafından “sakıncalı” bulunmuş ve uyarılar yayınlanmıştı. Ancak başkan Nayib Bukele geri adım atmadı.

Bitcoin’in yasa para birimi olması ülkede bazı dengeleri değiştirdi. Ülkenin yasal düzenlemeleri gereği pek çok şirket Bitcoin kabul etmek zorunda kaldı. Bu düzenlemeler Bitcoin’e yönelik benimsemeyi artırsa da,”volatil bir ürünü insanlara dayatmak ne kadar etik?” soruları gündeme geldi.

El Salvador’dan Bitcoin ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Hayatın her alanına nüfus eden BTC’nin para birimi olarak başarılı olup olamayacağı da bu sınav sonunda belli olacak.

Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin hukuk danışmanın açıklamalarına göre, Bitcoin işlemleri ile gelir elde eden kişilerden kurumlar vergisi ve gelir vergisi alınmayacak. Bu uygulama ile ülkeye gelecek yabancı yatırımın teşvik edilmek istendiği ifade edildi.

Bukele’nin danışmanı Javier Argueta konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bir kişinin Bitcoin varlıkları varsa ve yüksek karlar elde ederse bu gelirden vergi alınmayacak. Bitcoin kabul eden işletmelerden de bu gelirleri için sermaye kazancı vergisi ve gelir vergisi alınmayacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz