Artık çok net bildiğimiz bir konu var. Bitcoin madenciliğinin Çin’de yasaklanmasının ardından madenciler yönünü Rusya, Kazakistan, ABD ve Kanada gibi ülkelere çevirdi. Bu ülkelerden Kazakistan, son zamanlarda madenciliğin etkisiyle yaşanan elektrik kesintileriyle başa çıkmaya çalışıyor. Diğer yandan Bitcoin madencileri de Kazakistan fikrinden yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı.

Çin’den diğer ülkelerden gelen Bitcoin madencileri, Kazakistan’daki yedek enerji kapasitesini kullanıyor. Bu yüzden hükümet elektrik kesintileriyle uğraşıyor. CMG Cryptocurrency Mining Group ve Maverick Group’un kurucu ortağı Denis Rusinovich, “Kazakistan’daki tüm pazar, mevcut kapasite açısından çok hızlı bir şekilde kurudu” diyerek ülkedeki durumu net bir şekilde anlattı. Rusinovich, operasyonlarını genişletmek için Rusya’yı düşündüklerini de söyledi.

Rusinovich, Rusya’nın madenciler için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekti. Buradaki önemli kriterler kapasitenin yüksek olması ve çeşitli enerji kaynaklarının bulunması. Rusya’da iş yapmanın bazı jeopolitik riskleri olduğu kabul eden Rusinovich, doğru prosedürleri takip eden madencilerin haksızlıkla karşılaşma ihtimalinin düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Kazakistan hükümeti, ülkedeki kesintilere çözüm bulmak adına çareler arıyor. Bunlardan biri elektrik kullanımını yeni madenlerin geliştirilmesi için 100 megavat ile sınırlandırmak.

Ancak madencilik şirketleri yeni arayışa girdi bile.

Xive’den Didar Bekbau, şirketin gelecek yıl ABD’yi ziyaret ederek orada maden geliştirmeyi planladığını söyledi. Bekbau, ABD’deki bazı eyaletlerin düzenleyici ortamının, madencilik işleri için elverişli olduğuna dikkat çekti.

Bir başka madencilik şirketi olan BitFuFu da Kazakistan’daki makinelerini kapattı ve ABD’ye yöneldi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz