Bitcoin Madencileri Zorda! İşte Beklenen Tablo!

0
8

Bitcoin (BTC) madencileri, satış baskısı yüzünden kripto para topluluğunda kripto kışından büyük ölçüde etkilenen kesimlerinden biri. Capriole Fund’ın kurucusu Charles Edwards’a göre madencilerin üzerindeki baskıdaki artış, uzun vadede en büyük kripto parada olumsuzluklara neden olabilir. Madencilerin üzerindeki baskı artış geçmişte her zaman fiyat düşüşüne neden olmuştur. Madencilerin üzerindeki baskının artmaya devam etmesi durumunda BTC fiyatının daha da düşme ihtimali var. Bu nedenle Bitcoin’de açığa satış (short) yapanlar bu fırsattan faydalanabilir.

Madenciler üzerindeki baskısının artmasının en önemli nedeni de madencilerin gelirlerindeki düşüş olarak öne çıkıyor. Aşağıdaki resimden de görülebileceği gibi, Bitcoin madencilerinin gelirleri son iki ayda önemli ölçüde düştü. Gelirdeki bu düşüş, madencileri kar etmek için BTC’lerini satmaya zorluyor. Öte yandan Messari’nin sağladığı verilere göre Bitcoin’in hashrate’i artmaya devam ediyor.

Artan hashrate, madencilerin Bitcoin madenciliği yapması için daha fazla hesaplama gücüne ihtiyaç duyacakları anlamına geliyor. Bu, artan enerji maliyetleriyle birleştiğinde madencilerin mevcut koşullar altında operasyonları karlı bir şekilde yürütmeleri oldukça zor.

Düşüş sinyallerine rağmen bireysel yatırımcılar Bitcoin’e olan inançlarını göstermeye devam ediyor. Kripto veri platformu Glassnode’un sağladığı verilere göre, 0.1’den fazla BTC tutan cüzdan sayısı 1 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte, 10’dan fazla BTC tutan cüzdan sayısı da son 22 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ne yazık ki, binin üzerinde BTC tutan büyük cüzdanlar ise ellerindeki coin’leri satıyor. Zincir üstü (on-chain) ölçümler bakımından Bitcoin faaliyetlerinde bir düşüş olduğu görülüyor. Günlük aktif adreslerde son birkaç gün içinde bir düşüş gözlemlendi. Bununla birlikte, Bitcoin’in hızı da bir darbe aldı. Bu da BTC’nin işlem görme sıklığının büyük ölçüde azaldığını gösteriyor.

Bitcoin‘in tüm bu baskılara boyun eğip eğmeyeceği ve fiyat açısından daha da değer kaybedip kaybetmeyeceğini zaman gösterecek. Bununla birlikte, Coinglass’a göre bu yazının hazırlandığı sırada long pozisyonların short pozisyonlara oranı 0,96 idi ve bu da son 24 saat içinde Bitcoin’de açığa satış yapan daha fazla insan olduğunu gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz