Elektrikli araba üreticisi Daymak kripto para madenciliği yapabilen bir araba ürettiğini duyurdu. Spiritus adı verilen elektrikli arabanın yarından itibaren Bitcoin, Dogecoin ve Ethereum madenciliği yapacağı bildiriliyor. Kanadalı merkezli olan şirket piyasaya sürmeye hazırlandığı üç tekerlekli yenilikçi arabanın ürettiği tüm kripto para birimlerinin şirketin resmi internet sitesinde şeffaf bir şekilde yayınlanacağını bildirdi. Arabanın bu işlemleri yapabilmesini sağlayacak teknoloji Nebula tarafından üretildi. Bununla birlikte Nebula bu teknolojiyi sadece Daymak araçları ile kısıtlamak istemiyor. Bunun yerine diğer araçlar için de aynı teknolojiyi pazarlamaya devam ediyor.

Spiritus’un prototipinin araç park edilir edilmez kripto para madenciliği yapmaya başlayacak olan güçlü bir GPU’ya sahip olduğu belirtiliyor. Aracın içine madencilikten elde edilecek ödülleri toplamak için bir de Nebula kripto para cüzdanı yerleştirilmiş. Üç tekerli olarak tasarlanan araçta kablosuz şarj özelliği de bulunuyor. Aracın ilk teslim tarihinin 2023 olması bekleniyor. Ancak şimdiden aracı satın almak isteyenler 19 bin dolara bu aracın ön satışlarına katılabiliyor.

Tesla şirketinin adı kripto para birimleri ve özellikle de Dogecoin ile yakından ilişkilendirildiği bir dönemde Dogecoin madenciliği fikri ile ön plana çıkan Daymak ve bu ürünü hizmete sokan Nebula markalarını tanıtmak için akıllıca bir hamleye imza atmış oldu. Şirket kurucusu Aldo Baiocchi konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri zamanımızın en yıkıcı yeniliklerinden ikisidir. Tarihte bu teknolojiyi Spiritus EV aracımıza dahil eden ilk otomobil üreticisi olmaktan gurur duyuyoruz.”

Her ne kadar fikir yenilikçi ve pazarlamaya yönelik akıllıca olsa da aracın kripto para madenciliğinden elde edeceği kar merak konusu. Araç hem İş Kanıtı (Proof of Work) hem de Hisse Kanıtı (Proof of Stake) işlem onaylama modellerini destekliyor. Bu sayede aracın bu özellikleri kullanılarak birçok farklı blok zincir ağı için madencilik yapmak mümkün. Bununla birlikte aracın kendi kendini ödeme yeteneğine sahip olma ihtimalinin düşük olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz