Ethereum’un hash oranı, Mayıs ortasında elde ettiği en yüksek seviyesinden bu yana %25’ten fazla düşüş gösterdi. ETH madenciliğinde yaşanan bu duruma, Çin’in kripto madenciliğine karşı almış olduğu tutum ve madencilerin ülkeyi terk etmeye çalışmasının yol açtığı açık.

Bitinfocharts verilerine göre, Ethereum ağ hash oranı 20 Mayıs’ta 585.5 TH/s (saniyede terahash) ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Takip eden haftalarda ise oran, 434.3 TH/s ile üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

Sadece altı haftadaki %26’lık düşüş, Ethereum’un tarihindeki en keskin düşüşlerden biri oldu. Bu süreçte hash oranı 10 günde %17 düştü. Glassnode’dan alınan veriler bu durumun, Ethereum’un tarihindeki 10 günlük bir sürede yaşadığı en kötü düşüş olduğunu gösteriyor.

Bilindiği gibi 2018’de yaşanan büyük ayı sezonunda, Ethereum hash oranları %57 düşmüş ancak bu düşüş bir kaç aylık bir sürece yayılmıştı.
Ağ bilgi işlem gücünün bir ölçüsü olan Hashrate, ETH fiyatı ile bir şekilde ilişkilidir. Varlık değer kazandıkça madencilik daha karlı hale gelir, madencilik kaynaklarını ağa çeker ve hash oranını artırır.

Bitcoin madencilik firması Compass Mining’in yazı işleri müdürü William Foxley, GPU tabanlı Ethereum madenciliğinin yasaklanmasının, BTC madenciliği için gerekli büyük ölçekli ASIC (uygulamaya özel entegre devreler) göze alındığında, daha zor olduğuna inanıyor. Foxle, “GPU’lar, hükümet tarafından tespiti daha zor olan küçük yerlere yerleştirilebilir” dedi.

Bununla birlikte, Ethereum’un ikinci en büyük madencilik havuzu olan, Çin merkezli Sparkpool, yasaklardan bu yana hash oranında yaklaşık %30’luk bir düşüş yaşadığını bildiriyor.

ETH 2.0’a geçiş ve PoS sistemi, sonunda tüm Ethereum madencilik operasyonlarını aşamalı olarak kaldıracak, ancak bu durum yaşanıncaya kadar, önümüzdeki bir kaç ay ETH madencileri için zor geçeceğe benziyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz