Geçtiğimiz haftalarda resmi olarak Bitcoin kullanımına geçen El Salvador hükümeti kendi geliştirdikleri Bitcoin cüzdanını tanıttı ve akıllarda oluşabilecek bütün soru işaretlerini temizlemeye yönelik açıklamalarda bulundu.

El Salvador’un Bitcoin dostu başkanı Nayib Bukele’nin yaptığı açıklamalara göre vatandaşlar devlet tarafından verilen Chivo Bitcoin cüzdanını kullanmaya zorlamayacaklarını açıkladı.

Yeni Bitcoin cüzdanına El Salvador’da “havalı” anlamına gelen Chivo adı verildi. Chivo bünyesinde hem Bitcoin hemde ABD doları barındırabilecek. El Salvador başkanı Bukele, Chivo’nun bu amaçla kullanılabilecek cüzdanlardan sadece bir tanesi olduğunu belirtti bu açıklamada girişte bahsettiğimiz kullanımı zorunlu olmayacak açıklamasını destekliyor.

El Salvador hükümeti yaptığı açıklamalarda güvenlik noktasına da değindi. Halkın gizlilik ve güvenlik konusunda duyabileceği endişelere karşı yapılan açıklamalarda şunlara değinildi; Cüzdan tarafından talep edilen kişisel verilerin zaten devlet tarafından zaten bilindiğini ve uygulama içerisinde talep edilecek olan kişisel veri isteklerinin sadece güvenlik amaçlı olduğunu vurguladı.

Bukele, Chivo’nun transfer işlemleri için ücret veya komisyon ödenmeyeceğini ve otomatik bir kesim uygulanmayacağından bahsetti. Bunların yanı sıra geleneksel kripto borsalarında ki cüzdanlar farklı olarak BTC’yi USD’ye çevirmek içinde bir kesinti uygulanmayacağını ve alışverişlerde kullanıcılardan da ödeme noktasında komisyon alınmayacağını belirtti.

Bukele, Chivo’nun bünyesinde USD veya BTC olarak tutulan veya transfer edilen (alış) herhangi bir birimin 200 yeni fiziksel Bitcoin ATM’lerinin dağıtımı tamamlandıktan sonra herhangi bir zamanda USD olarak nakite çevrilebileceğini belirtti.

Başkan ayrıca, 25 haziran’da açıklanan 30 dolarlık hükümet tarafından yapılacak olan BTC dağıtımının USD’ye çevrilmeyeceğini açıkladı, yönetimin bunu Bitcoin ve Chivo cüzdanının kullanımını teşvik etmek için yaptığını vurguladı.

Bir Nasdaq raporuna göre, El Salvador’daki nüfusun %70’e yakınının banka hesaplarına veya herhangi bir finansal hizmete erişimi yok. Chivo böyle bir ortamda, Dijital parayı benimsemeye başlayan bu Orta Amerika ülkesinde para politikası ve kullanım alışkanlıkları konusunda bir devrime yol açabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz