Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin’de ‘Borç Tavanı’ Baskısı

Bitcoin’de ‘Borç Tavanı’ Baskısı

0
Bitcoin’de ‘Borç Tavanı’ Baskısı

ABD’de yaşanan borç tavanı krizi piyasanın risk iştahını baskıladı. Piyasanın en büyük kripto parası Bitcoin (BTC) son yılların en dar aralığında seyretti. BTC, bugün hafif yükselişle 26.850 dolardan alıcı buluyor. Kripto para piyasa değeri 1.12 trilyon dolar civarında seyrediyor.

ABD’de borç tavanı görüşmeleri çıkmaza girdi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre’nin borç limitini artırmaması halinde ödemeler konusunda yapılması gereken ‘zor seçimler’ olacağını ifade etti. Yellen, borç limitinin 1 Haziran’a kadar artırılması gerektiğini ifade etti. Başkan Joe Biden, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy ile yapacağı görüşmeden çıkacak sonuç bekleniyor. Borç tavanı müzakerelerinin bugün 18.00 civarında yeniden başlaması bekleniyor. Analistler, borç tavanı görüşmelerinin yakın zamanda olumlu sonuçlanacağı yönünde tahminlerde bulundu.

Kripto piyasasının yakından takip ettiği Fed’in faiz kararına ilişkin ise olumlu bir açıklama geldi. Fed Başkanı Jerome Powell, Fed‘in faiz artırma adımının strese yol açabileceğini belirterek “Faiz artırmayabiliriz” dedi. Powell, enflasyonun hala hedefi uzağında olduğunu söyledi. Piyasanın yüzde 81,5’i 14 Haziran’daki toplantıda faizin sabit tutulmasını bekliyor.

pastedGraphic_1.png

Bitcoin (BTC), güne 26.753 dolar civarında başladı. Gün içerisinde en düşük 26.535 doları gören BTC, en yüksek 26.916 dolara çıktı. BTC, saat 13.30 itibarıyla 26.850 dolardan işlem görüyor.

BTC/USD grafiğine göre BTC, aşağı yönlü hareketini devam ettirirse 25.800 dolar ilk destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Düşüşün devam etmesi halinde 25.000 dolar civarındaki hareketler takip edilecek. Aşağı yönlü harekette 23.690 dolar civarı izlenecek.

BTC, yukarı yönlü hareketini sürdürürse karşılaşacağı ilk direnç seviyesi 26.990 dolar olacak. BTC, bu seviyenin üzerinde tutunursa 27.600 dolar yolculuğu başlayacak. Yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde ise 28.200 dolar izlenecek. Bitcoin Açgözlülük ve Korku Endeksi, 49 puan ile nötr bölgede yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz