Bitcoin fiyatı yaklaşık olarak 1 haftadır aşağı yönlü grafikler çiziyor. Ancak pek çok uzman analist Bitcoin’de ana trendin hala yukarı yönlü olduğunu ve bu sebeple endişeye gerek olmadığını ifade ediyor. Peki, analistler neden bu şekilde düşünüyor?

Bitcoin fiyatı, şu anda dar bir aralıkta seyrediyor. Ayrıca BTC’nin 60.000 dolarlık psikolojik desteğin altına da gerilediği görülüyor. Son birkaç gündür 60.000 dolarlık direnci kırmak ve yeniden desteğe dönüştürmek için mücadele ediyor.

Bununla birlikte blockchain verileri, son düzeltmenin kısa ömürlü olabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla analistler Bitcoin fiyatında keskin artışların olabileceğini ifade ediyor. CryptoQuant analisti Jan Wuestenfeld’e göre, kripto para fiyatlarındaki son düşüş, aşırı kaldıracın ortadan kaldırılması ile ilgili görünüyor. Wuestenfeld, on-chain temeller değişmediği sürece, Bitcoin fiyatının orta vadeli görünümünün yükseliş sinyali verdiğini ifade ediyor.

Öte yandan Delphi Digital analisti Joo Kian da benzer bir görüşe sahip ve fiyatlar düştüğü için kaldıraçlı işlemler kullanan yatırımcıların tasfiye kurbanları olduğunu belirtiyor. Bitcoin fiyatı düşmeden önce çoğu işlem çifti için açık pozisyonun en yüksek seviyelerde olduğunu da ekliyor. Kian ayrıca aşırı kaldıraçtan kurtulmanın uzun vadede piyasalar için sağlıklı olduğunu da vurguluyor. Ancak yatırım faaliyetinin toparlanmasının biraz zaman alabileceği konusunda uyarıyor.

Ek olarak son 30 gün içinde BTC alan tüm adreslerin gerçekleşmemiş kar/zararını gösteren Bitcoin 30 günlük MVRV, önde gelen kripto para biriminin değerinin düşük olduğunu ve bir toparlanma görebileceğini öne sürüyor.

Bunların yanında analistlere göre Bitcoin fiyatı, boğalar bir geri dönüş planlamadan önce çoklu destek seviyelerinin güvenilirliğini test ediyor. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde yukarı yönlü hamlelerin görülebileceği düşünülüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz