Bitcoin’e bir darbe de Çin’den geldi!

0
17

Çin’de finans kurumlarının ve ödeme şirketlerinin müşterilerine Bitcoin ve diğer kripto para hizmetleri sunmasının yasaklanmasının ardından kripto para birimleri çarşamba günü büyük bir düşüş yaşadı.

Geçtiğimiz hafta da piyasalarda Elon Musk etkisi yaşanmıştı. Tesla CEO’su Bitcoin madenciliğinde fosil yakıtların kullanılması ve özellikle kömür gibi yüksek sera gazı salınımına sahip olan enerji kaynaklarının çevreye zarar vermesini gerekçe göstererek Bitcoin ile Tesla alımlarını askıya aldığını açıklamıştı.

Bu karardan sonra 45000 doların altına gerileyen Bitcoin, Çin’de alınan kararın ardında 40000 doların altına düştü.

Çin Ulusal İnternet Derneği, Çin Ödeme ve Takas Derneği ve Çin Bankacılık Derneği tarafından spekülasyon ve dalgalanma ile ilgili endişelere işaret eden ortak bir açıklama yapıldı.

Reuters’in aktardığına göre Çin internet ve finans yetkilileri yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda, kripto para fiyatları fırladı ve düştü ve kripto para biriminin spekülatif ticareti geri döndü, insanların mülklerinin güvenliğini ciddi şekilde ihlal etti ve normal ekonomik ve finansal düzeni bozdu” dedi.

Alınan önlem Çinli finans kurumlarının kripto para birimlerini ve ürünlerini yaymasını kısıtlasa da kripto paralara sahip olmayı içeren bir yasak değil. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de bu tür bir kısıtlama yapılmıştı.

Nexo’nun kurucu ortağı Antoni Trenchev, Çin’deki kısıtlama hakkında “Bu, Çin’in kripto etrafındaki ilmiği sıkılaştıran son bölümü” dedi.

Bitcoin bu sabah %12,85’lik değer kaybı ile 39,327 dolardan işlem görüyor. Ethereum ise %16 değer kaybı ile 3000 doların altına indi ve 2,908 dolardan işlem görüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz