Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin’in ralli potansiyeline hacim engeli

Bitcoin’in ralli potansiyeline hacim engeli

0
Bitcoin’in ralli potansiyeline hacim engeli

Daha uzun süreli bir yükseliş için umutları artıran iki günlük iyileşmenin ardından, kriptopara fiyatlarındaki artışlar büyük ölçüde durdu.

Piyasa değerine göre en değerli kripto para olan Bitcoin, bugün yüzde 2 kadar düşerek haftalardır seyrettiği 20 bin dolar civarında bir kez daha işlem gördü. Ether’in fiyatı ise son 24 saatte yüzde 2.65 değer kaybetti.

Bloomberg tarafından aktarıldığı üzere, Bitcoin madencilik şirketi Genesis’in analistleri paylaştığı bir notta, “Kripto para piyasaları, ralli yapma potansiyelini hatırlattığı iki günün ardından mola verdi.” diye yazdı.

Kriptoya olan ilgi, Bitcoin’in Kasım 2021’de 69 bin dolara yaklaşan tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 70 oranında değer kaybetmesiyle azaldı. Özellikle de bireysel yatırımcıların uzak durdukları görülüyor. Pandemi sürecinde yaptıkları gibi piyasaya girmiyorlar ve Google’da “kripto” kelimesi için yapılan aramalar geçtiğimiz yılın en düşük seviyelerine geriledi.

CryptoCompare’e göre, kurumsal dijital varlık ürünleri için ortalama günlük işlem hacmi geçen ay yüzde 34 düşüşle 61 milyon dolara gerileyerek Haziran 2020’ye kadar uzanan kayıtlarda görülen en düşük seviyeye indi.

Araştırma şirketinden gelen notta, “Makroekonomik ortam belirsizliğini korumaya devam ederken, bu durum kripto tabanlı kurumsal ürünler için kasvetli bir tablo çiziyor” denildi.

Bu hafta başında fiyatlarda yaşanan artış, yatırımcıların kripto kışının sona erdiğine dair umutlarını yeniden canlandırdı. Kripto paralar, diğer riskli yatırımlar gibi, Fed’in enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını agresif bir şekilde yükselttiği sıkı para politikası ortamında zarar görüyor. Ancak fiyatların aylardır düşüşte olduğu göz önüne alındığında, ilgi de düşük kaldı.

FRNT Financial’da veri analizi sorumlusu Strahinja Savic tarafından derlenen verilere göre, FTX aracılığıyla ölçülen sürekli hacimlerin 14 günlük hareketli ortalaması, 2021’in başından bu yana en düşük noktasına ulaştı. Türev hacimlerindeki düşüş, spot hacimlerdeki düşüşle birlikte geldi. Savic, BTC/USD paritesinin kripto para platformundaki 14 günlük hareketli ortalama hacminin de geçen yılın nisan ayından bu yana en düşük seviyede olduğunun altını çiziyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz