Bitcoin’de (BTC) Yaşanan Yükselişin Sebebi Bu Olabilir: 2,4 Milyar Dolarlık Opsiyonun Vadesi Doldu

0
23

Hafta ortasında Ethereum (ETH) ve Bitcoin’deki (BTC) yüksek volatilitenin, yakın zamanda vadesi dolan ve toplamda 2,4 milyar dolar değerinde olan Bitcoin ve Ethereum opsiyonları ile ilişkili olduğu öne sürüldü.

Vadeli kripto ve opsiyon borsası Deribit’in sağladığı verilere göre 28 Ekim tarihinde 1,3 milyar dolarlık Bitcoin ve 1,1 milyar dolarlık Ethereum opsiyonu olmak üzere toplamda 2,4 milyar dolarlık opsiyonun vadesi doldu.

Uzmanlar, son 25-26 Ekim tarihlerinde Ethereum ve Bitcoin’de gözüken volatilitenin serbest kalan opsiyonlara karşı yatırımcıların kendini yeniden pozisyonlamasından kaynaklanabileceğini öne sürdüler.

Bir ürünü belirli bir vadeye kadar/vade sonunda üzerinde yazan anlaşma fiyatından ve anlaşılan adetten alma/satma hakkı veren bir yatırım aracı olan opsiyonlar, diğer yatırım araçlarının aksine yatırımcılarına hak verirken onları yükümlülüklerden uzak tutar.

İyi bir portföy koruma aracı olarak kabul edilen opsiyonların, özellikle yoğunlaştığı zamanlarda piyasalarda yüksek volatilitenin görülmesi doğal karşılanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz