Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Bu Sürpriz Ülkede Bitcoin ve Kripto Paraların Tanınmasını Sağlayacak Yasa Kongre’ye Sunuldu!

Bu Sürpriz Ülkede Bitcoin ve Kripto Paraların Tanınmasını Sağlayacak Yasa Kongre’ye Sunuldu!

0
Bu Sürpriz Ülkede Bitcoin ve Kripto Paraların Tanınmasını Sağlayacak Yasa Kongre’ye Sunuldu!

Kosta Rika’daki milletvekilleri, bu Orta Amerika ülkesini Bitcoin dostu bir ülke haline getirmek için çalışıyor ve kripto paralar üzerindeki vergileri önemli ölçüde düşürmeyi hedefliyor.

Bu hafta Kosta Rikalı milletvekili Johana Obando, Orta Amerika ülkesindeki kripto piyasasını düzenlemek için Kongre’ye bir yasa tasarısı sundu.

Twitter sayfasında lazer gözlü bir meme’i bulunan Obando, Kripto Varlıklar Piyasası Yasası’nın (MECA) ülkenin merkez bankasının müdahalesi olmadan ama onunla “mükemmel bir uyum” içinde “bireysel sanal özel mülkiyete, kripto varlıkların kendi kendine saklanmasına ve merkeziyetsizliğe koruma sağlayacağını” söyledi.

Milletvekiline göre amaç, dijital varlıkların ne olduğunu tanıyan bir yasaya sahip olmak ve Kosta Rika hükümetinin müdahalesi olmadan kriptolarını satın almak, satmak, harcamak ve saklamak isteyenlerin bunu yapmasına izin vermek.

Kongre üyeleri Luis Diego Vargas ve Jorge Dengo ile birlikte sunulan tasarı, hükümetin mal satın almak için kullanıldığında kripto para birimlerini vergilendirmesine izin vermeyecek.

Ayrıca hükümetin soğuk cüzdanlarda duran kriptoyu vergilendirmesine de izin vermeyecek ve madencilik endüstrisi tarafından üretilen kripto da kar vergisine tabi olmayacak. Bununla birlikte, kripto ticaretinden elde edilen karlar, tasarı kapsamında gelir vergisine tabi olacak.

Kısacası, milletvekilleri Kosta Rika hükümetinin kripto paraların ne olduğunu tanımasını ve insanların onu tutmasına ve büyük ölçüde özgürce harcamasına izin vermesini istiyor. Obando Twitter’da bunun sonunda yabancı yatırımcıları, fintech şirketlerini çekeceğini ve Kosta Rikalılar için istihdam yaratacağını söyledi.

Ancak Obando, yasanın El Salvador’un Bitcoin Yasasından farklı olacağını çok açık bir şekilde ifade etti.

El Salvador’da Bitcoin yasal bir ödeme aracı; yani işletmeler, teknolojik imkanlara sahip olmaları halinde Bitcoin’i kabul etmek zorunda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz