Eski SpaceX stajyeri Sahil Gupta, milyarder Elon Musk’ın Bitcoin’in takma adlı yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğu iddiasının arkasında durmaya devam ediyor.

Popüler blog sitesi Medium’da yakın zamanda yayınlanan bir gönderide Gupta, Musk’ın Bitcoin‘in arkasında olduğundan artık “neredeyse emin” olduğunu söyledi. Gupta, bu iddiasını, girişimcinin eski personel şefi Sam Teller ile 2017’de yaptığı bir telefon görüşmesiyle pekiştirdi.

Gupta, Teller’a Musk’ın gerçekten Satoshi olup olmadığını sorduktan sonra, Teller, işleri daha da kafa karıştırıcı hale getiren belirsiz bir cevap verdi:

15 saniye sessizlik oldu. Sonra Teller, “Peki, ne diyebilirim ki?” dedi. Paragraf değil. Gerçek kelimeler.

2018’de Tesla için de kısa bir süre çalışmış olan Gupta, 2017’de viral olan orijinal gönderisiyle manşetlere çıktı.

Musk’ın kriptografi ve ekonomideki engin deneyimi nedeniyle Bitcoin teknik incelemesini kolayca yazabileceğini tahmin etti. Musk, ödeme devi PayPal’ın kurucu ortakları arasındaydı.

Ayrıca Tesla CEO’su, Satoshi’nin Bitcoin yazılımının orijinal sürümünü yazmak için kullandığı C++ programlama dilinde uzman.

Kamuoyunun çok fazla ikna edilmesine gerek yok. Mayıs ayında yapılan bir anket, Avustralyalıların yarısından fazlasının Musk’ın Satoshi olduğunu düşündüğünü gösterdi.

Musk, Gupta’nın teorisine yanıt olarak 2017’de bir tweet’te Bitcoin’i icat ettiğini reddetti, ancak bu spekülasyonlara son vermedi.

Doğru değil. Bir arkadaşım birkaç yıl önce bana BTC’nin bir kısmını gönderdi, ama nerede olduğunu bilmiyorum.

Bu teoriye karşı en büyük argüman, Musk’ın sürdürülebilir bir enerji savunucusu olarak bilinmesidir, bu nedenle çok fazla elektrik tüketecek ve büyük bir CO2 ayak izi üretecek bir kripto para birimi yaratması pek muhtemel görülmüyor.

Mart ayında Tesla, Bitcoin’i kabul etmeye başladı, ancak daha sonra çevresel kaygılar nedeniyle en büyük kripto para birimindeki ödemeleri askıya aldı ve bu da büyük bir fiyat düşüşüne neden oldu.

50 yaşındaki milyarder, ödemeler için Bitcoin yerine en sevdiği meme parası olan Dogecoin’i tercih ettiğini defalarca belirtti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz