AFD başkanı Evgeny Masharov, Rus yatırımcıların artık dijital finansal varlıklara sadece bir “aldatma ürünü” yerine bir yatırım aracı olarak baktığını söyledi. Yeni bir ankete göre Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri Rus yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor ve görünüşe göre geleneksel yatırım ürünlerinin yerini alıyor.

Döviz piyasasına odaklanan yerel bir özdenetim kuruluşu olan Rusya Forex Bayileri Birliği (AFD), kripto para birimleriyle ilgili yerel yatırımcı duyarlılığını öğrenmek için 502 Rus yatırımcıyla anket yaptı. Salı günü yayınlanan anket, 4 Ağustos-24 Ağustos 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi. Ankete katılanların yaklaşık %77’si Bitcoin, Ether (ETH) ve Litecoin (LTC) gibi kripto para birimlerinin “en ileriye dönük” yatırım olduğunu söyledi. Ankete katılanların yalnızca %8,8’i altını en iyi yatırım olarak gördüklerini belirtirken, %14’ü “tanıdık ulusal para birimlerini” tercih etti.

Anket ayrıca, katılımcıların sadece %23’ünün hiç kripto para birimi kullanmadığını da ortaya koydu. Bunların %77’sinden fazlası yakın gelecekte kriptoya yatırım yapmayı düşünürken, sadece %7,6’sı bu tür bir yatırıma katılmaya şiddetle karşı çıktı. Kalan %15 ise kriptoya yatırım yapıp yapmama konusunda henüz nihai bir karar vermediklerini söyledi. AFD başkanı Evgeny Masharov, anketin Rus yatırımcıların artık dijital finansal varlıkları sadece bir “aldatma ürünü” olarak değil, bir yatırım olarak gördüklerini açıkça gösterdiğini söyledi. Geçen yıl, Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan bir anket, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin tasarruf hesapları, yabancı para birimleri, gayrimenkul ve hayat sigortasından sonra Rusya’da en popüler beşinci yatırım aracı olduğunu öne sürdü.

AFD, kuruluşun anket sonuçlarını Rusya Merkez Bankası ve Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesi’ne göndereceğini söyledi. Rus yatırımcıların kripto para birimlerine giderek daha fazla yatırım yapmasına rağmen, ülkenin merkez bankası kripto konusunda sert bir duruş sergilemeye devam ediyor. Haziran ayında, Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, kriptoyu şu anda var olan en tehlikeli yatırım araçlarından biri olarak nitelendirdi. Özel kripto para birimleri konusunda şüpheci olsa da Rusya merkez bankası şu anda 2022’de denemelere girmesi beklenen Rusya merkez bankası dijital para birimi projesi olan dijital rubleyi geliştirmeye odaklanmış durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz