Büyük Bitcoin Borsası 950 Kişiyi İşten Çıkarıyor

0
8

Büyük kripto borsası Coinbase, ayı piyasası devam ederken 950 kişiyi yani iş gücünün %20’sini işten çıkaracağını duyurdu.

Coinbase CEO’su ve kurucu ortağı Brian Armstrong, bugün personele gönderilen bir mektupta, kripto piyasasındaki gerilemeyi savuşturmak için uygun operasyonel verimliliğe sahip olduklarından emin olmak için böyle bir karar aldıklarını söyledi. Bu kararın, şirketin operasyon maliyetlerini bir önceki çeyreğe kıyasla %25 azaltmasına yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Armstrong, 2023’te kripto piyasası için boğa, dip ve ayı dahil olmak üzere farklı senaryoları inceledikten sonra bu karara vardığını söyledi. Akabinde bazı çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kaldıklarını söyledi. Armstrong şunları söyledi:

“2023 için senaryoları incelerken, her senaryoda başarılı olma ihtimalimizi artırmak için harcamaları kısmamız gerektiği ortaya çıktı. Meslektaşlarımızla yollarımızı ayırmak her zaman üzücü olsa da, personel sayısındaki değişiklikleri dikkate almadan giderlerimizi yeterince önemli ölçüde azaltmanın bir yolu yoktu.”

CEO ayrıca başarı şansı düşük olan bazı projeleri de kapatacaklarından bahsetti.

Coinbase, piyasadan 2 trilyon doların silindiği bu gerilemeden en çok etkilenen kripto şirketleri arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin‘in fiyatı 2021’in sonlarında 65.000 dolar civarında pik yaptıktan sonra 17.000 dolara düştü.

Coinbase ilk olarak geçen yıl haziran ayında işten çıkarmalara başladı. O sırada kripto şirketi, “çok hızlı büyüdüğünü” ve kripto kışını atlatmak için küçülmeye gitmesi gerektiğini ve küresel iş gücünün yaklaşık %18’ini temsil eden 1.100 kişiyi işten çıkardığını söylemişti.

Coinbase, kasım ayının başlarında kripto kışı devam ederken masrafları azaltmak için 60 kişiyi daha işten çıkardı. Borsa, üçüncü çeyrek için kazanç raporunda, “Maliyet optimizasyonu ve nakit yönetimine özenle odaklanıyoruz” dedi.

Bu arada Nisan 2021’de halka arz olan ve 370 dolar civarında bir fiyatla tüm zamanların en yüksek seviyesini gören Coinbase hisseleri, o zamandan bu yana sert bir düşüş yaşayarak tüm zamanların en yüksek seviyesine kıyasla değerinin yaklaşık %90’ını kaybetti. Şirketin hisseleri pazartesi günü %15’ten fazla artışla 38.27 dolardan kapanış yaptı.

Coinbase’in yanı sıra büyük kripto borsalarının neredeyse tamamı işten çıkarmaları duyurdu. Bu arada FTX de dahil bazı büyük kripto platformları, kripto piyasasındaki düşüşü daha da kötüleştirdi.

Bu arada borsanın düzenleyici uyum çalışmalarındaki “belirli tarihsel eksiklikler” ile ilgili bir sorunu çözmek için toplam 100 milyon dolar ayırmayı kabul etmesi Coinbase‘e bir darbe daha vurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz