Kripto para piyasaları, 2023 yılına olumlu bir görünümle başlarken Bitcoin, toparlanma trendinde dün %5 değer artışıyla en yüksek günlük sıçramasını yaparak 19.000 doları test etti. Ethereum ise %2’ye yakın bir yükselişle 1.400 dolar bandına adım attı.

Piyasaya hakim olan en büyük iki kripto para yükseliş trendine devam ederken altcoin piyasasındaki hareketlilik de dikkat çekmeye başladı. CryptoQuant değerlemelerine göre altcoin piyasasında işlem hacmi hakimiyetinde dikkat değer bir yükseliş var. Öyle ki altcoin işlem hacmi, geçen seneden bu yana en yüksek seviyesi olan %64’e yükseldi. Analiz şirketi, altcoin işlem hacmi hakimiyetini bir kripto varlığın işlem hacminin toplam piyasa hacmine oranlayarak hesaplıyor.

Bitcoin’deki yükseliş eğilimine karşılık, son günlerde en büyük kripto paranın işlem hacmi, altcoin piyasasına göre düşüş kaydetti. Bu ivme, yatırımcıların şu an altcoin ticaretini daha kârlı bulduğu yönünde açıklanabilir.

CryptoQuant verilerine göre Bitcoin ve Ethereum, 2023 yılına ortalama işlem hacminin altında başladı. Öyle ki BTC işlem hakimiyeti geçen seneden bu yana en düşük seviye olan %16’ya gerilediği aktarıldı.

İşlem hacimleriyle ilgili yorumunu aktaran CryptoQuant analisti, altcoin hakimiyetinin arttığı dönemlerde yükseliş ivmesinin sürdürebilir olmadığına dikkat çekti ve uzun vadeli görünüme atıfta bulunarak kararlı yükseliş trendinin Bitcoin hakimiyetinin artmasıyla başladığına dikkat çekti.

Sonuç olarak altcoin piyasası genel olarak daha volatil hareket ettiği için piyasadaki toparlanmanın daha istikrarlı bir duruma dönmesi için Bitcoin işlem hacimlerinde yükselişe ihtiyaç olduğundan bahsedildi. Aksi bir durumda ise mevcut durumun satış baskıyla sonuçlanabileceği varsayımı üzerinde duruluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz