Çin’in kripto madencileri ve yatırımcıları üzerindeki son baskısı, yerel kripto firmalarını operasyonlarını kısmen geri çekmeye zorladı. Çin kripto para piyasasında yaşanan son gelişmeleri Çinli gazeteci Wu Blockchain bildirdi. Wu Blockchain‘e göre, BitMart tüm kullanıcıları için sözleşmeli ticaret hizmetlerini askıya alma kararını açıkladı. Önceki tüm işlemler kapatılabilir, ancak yeni bir işlem açılamaz. Bu nedenle, varlıkları sözleşme cüzdanlarına aktaramayacakları için yeni kullanıcıların sözleşme hizmetlerinden yararlanması mümkün değil.

Çin’deki baskının ardından, Çin’deki devlet destekli medya, yüksek kaldıraçlı vadeli işlem ticaretini ciddi şekilde eleştirdi. En büyük dört küresel vadeli işlem borsası, Huobi, Bybit, OKEx ve Binance başta olmak üzere Çin dışında faaliyet gösteriyor.

27 Mayıs Perşembe günü yayınlanan bir blog yazısında OKEx, son baskıların yalnızca zorlu politikalar getirmeyi amaçladığını belirtti. Bununla birlikte, Çinli ulusal kullanıcılar kripto para birimlerini tutmaya ve kullanmaya devam edebilir. OKEx direktörü Lennix Lai, Çinli kullanıcıların kripto paralara sahip olmasının yasaklamadığını söyledi. Kripto borsası konuya yönelik şunları ekledi:

Çin, borsalar ve madencilik operasyonları konusunda daha katı olacak, ancak insanlar, Çin vatandaşları da dahil olmak üzere genel olarak kripto para birimlerini kullanabilir ve tutabilir. Ek olarak OKEx gibi borsalar, yalnızca Çin vatandaşlarına sunulan bazı hizmet ve ürünleri azalttı. Bu bildirimden kaynaklanan herhangi bir değişiklik Çinli olmayan vatandaşları etkilemeyecek ve yalnızca Çin’de ikamet eden ve Çin para birimi renminbi kullanan kullanıcıları etkileyecek.

Son Bloomberg haberine göre, çok sayıda Çinli yatırımcı tezgah üstü (OTC) platformlara akın etti. Konuya yönelik şunlar not ediliyor:

Çin, son altı ayda Bitcoin ve diğer tokenlerdeki çılgınca artıştan sonra, Komünist Parti’nin sahtekarlık, kara para aklama ve bireysel yatırımcılar tarafından ticaret kayıpları potansiyeli hakkındaki endişelerini artırdıktan sonra piyasaya yönelik baskılarını artırdı. Yine de yerel OTC platformları ve eşler arası ağlardaki işlemlerin izlenmesinin zor doğası, yetkililerin toptan yasağı uygulamasının son derece zor olacağı anlamına geliyor.

Bu nedenle Bloomberg, son baskının Çin kripto para satın alma gücündeki herhangi bir düşüş açısından daha az etki oluşturacağını belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz