Ülkenin en büyük ticari bankalarından biri olan Çin Ziraat Bankası‘nın (Agricultural Bank of China) kripto işlemlerine son vereceğini ve bitcoin (BTC) ve kripto ile bağlantılı hesapları bloke edeceğini açıklayıp, daha sonra ilgili gönderisini silmesinin ardından Çin’de kafa karışıklığı hüküm sürüyor.

Banka, East Money de dahil olmak üzere bir dizi Çinli medya kuruluşu tarafından yayınlanan konuyla ilgili kısa ve öz bir açıklama yapmıştı.

BTC, ethereum (ETH) ve birçok altcoin toparlanmadan önce duyuruyu takiben düştü. Saatler 11:29’u gösterirken BTC 33.274 dolardan işlem görüyor ve bir günde %6 düşerken, ETH ise bir günde neredeyse %8 düşüşle 2.035 dolardan işlem görüyor.

Banka, yaptığı açıklamada “bitcoin gibi kripto para işlemleri için hizmetlerinin kullanımını yasakladığını” yazdı.

“Müşteri işlemlerinin araştırılmasını ve izlenmesini yoğunlaştırmaya çalışacağını” ve “kripto ile ilgili faaliyetlerin tespit edilmesi üzerine hesap işlemlerinin anında askıya alınması ve müşteri hizmetlerinin sonlandırılması gibi önlemleri yürürlüğe koyacağını, olası kripto suçlularının ilgili devlet dairelerine derhal bildirileceğini” de sözlerine ekledi.

Ancak bu duyuru medya tarafından yayınlandıktan sadece birkaç dakika sonra, bankanın web sitesinin haberler bölümünden iz bırakmadan silinmiş gibi görünüyor.

Medya kuruluşu 8BTC News’in web sitesi de dahil olmak üzere birden fazla Twitter hesabı, hem orijinal Çin duyurusunun ekran görüntülerini yayınladı hem de “kripto faaliyetleriyle bağlantılı” müşterilere yönelik “yasakların” detaylarına yer verdi. Banka ayrıca, piyasa düzenleyicilerinden gelen son duyurularla hareket ettiğini iddia etti ve kripto piyasası yatırımlarının riskleri hakkında bir uyarıda bulundu.

Banka, ülkenin “dört büyük bankasından” biridir ve 2010 yılında o zamanlar dünyanın en büyük halka arzı ile halka arz olmuştur. Halka açık olarak işlem görmesine rağmen, Pekin ve Çin’in para politikasına sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam ediyor. En büyük hissedarı, şirketin %40’ından fazlasına sahip olan devlete ait yatırım aracı Huijin Investment‘tir.

Banka ayrıca, hızla ilerleme kaydeden dijital yuan pilotu konusunda Çin Merkez Bankası ile doğrudan işbirliği yapan en az beş finans kuruluşundan biridir.

Eylül 2017’de kripto borsalarının ve ilk coin tekliflerinin (ICO’lar) yasaklandığı büyük bir baskıya rağmen Bitcoin sahipliği Çin’de yasal kaldı. Bununla birlikte, hükümetin son haftalarda kripto ile ilgili dolandırıcılığı ortadan kaldırmaya ve kripto madenciliğini kısıtlamaya gitmesi, bazı madencilerin yurtdışına taşınmayı düşündüklerine dair haberlerin yayılmasına yol açtı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz