Çin merkez bankasının ve ülkenin başkentinde görev alan bir denetleyici kurumun iddialara göre kripto paralarla ilgili hizmetler sunan bir şirkete karşı harekete geçmesiyle beraber Bitcoin fiyatı Salı günü dalgalanmalar yaşadı.

Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin, Çin Halk Bankası ve başkent Pekin’in yerel finansal regülatörünün bir şirketin iş kaydını iptal ettiğini açıklamasından önce %3.7’lik bir yükseliş ile 35.094 dolardan işlem görüyordu. BTC bu yazının yazıldığı anlarda son 24 saatte %1’lik yükseliş ile 34.194 dolar seviyesinde bulunuyor.

Çin Halk Bankası ve Pekin yerel düzenleyicisinin yaptığı açıklamaya göre, finansal şirketler ve ödeme şirketleri sanal para birimleriyle ilgisi olan hizmetleri doğrudan ya da dolaylı olarak müşterilerine sunamıyorlar. Açıklamada ayrıca yasaklı aktiviteler arasında kripto paraların pazarlanması, tanıtımı ve gösterimi de yer aldı.

Londra merkezli kripto para şirketi Nexo’nun kurucularından olan Antoni Trenchev konuyla ilgili düşüncelerini şöyle aktardı: “Direkt olarak kripto paraları etkilemese de, Çin’in teknoloji şirketlerine yaptığı bu baskı, kontrol sağlayamadığı bir endüstriye karşı denetimsel gücünü nasıl kullanabileceğini gösteren bir diğer örnek olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin, Çin’in dijital yuanına tehlike oluşturduğu için Çin içerisinde yoğun denetimsel saldırılara hedef oluyor.”

Çin, madencilik, alım satım ve diğer birçok hizmete kısıtlamalar getirerek kripto para endüstrisine karşı olan tutumunu sertleştirmiş gibi görünüyor. Ayrıca bu tür işlemleri kolaylaştıran bankalara da uyarılarda bulunuldu. Birçok kripto para madencisi ülkedeki faaliyetlerini sona erdirip Çin dışına taşınmaya çalışırken madencilik verileri de Çin’deki madencilik işlemlerinin azaldığına işaret ediyor.

Çin’in bu hamlesi bazı grafik analizcilerinin Bitcoin fiyatının 50 günlük hareket ortalaması olan 36.000 doların üstüne potansiyel bir çıkış öngördüğü dönemde gerçekleşti. Bitcoin Nisan ayında kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekoru olan yaklaşık 65.000 dolara değdikten sonra değerinin yaklaşık olarak yarısını kaybederek 30.000 dolar ile 40.000 dolar arasında yatay hareketler sergilemeye başlamıştı.

Trenchev düşüncelerini şöyle sonlandırdı: “Bitcoin fiyatı son 7 haftadır, istisnaları saymazsak, 30.000 dolar ile 40.000 dolar arasında gidip geliyor. Bitcoin fiyatının tekrardan yükselmeye başlamadan önce öngörülebilir gelecekte bu fiyat bandındaki trendine devam edeceğini düşünüyorum.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz