Internet Computer blockchain’in arkasındaki Dfinity Vakfı, Salı günü Bitcoin ile entegre olacağını, kriptopara birimini akıllı sözleşmelere ve ağındaki merkeziyetsiz finans yani DeFi uygulamalarına yıl sonuna kadar açacağını duyurdu.

Dfinity’nin kurucusu Dominic Williams, duyuruya eşlik eden bir açıklamada şunları söyledi:

“Internet Computer akıllı sözleşmeleri Bitcoin likiditesine erişim kazanacak ve Bitcoin, güvensiz ve hantal güvenilir köprüleme hizmetlerine ihtiyaç duymadan güçlü yeni akıllı sözleşme işlevselliği kazanacak.”

Bitcoin için bir DeFi ekosistemi, kripto dünyası için devrim niteliğinde olabilir. Bu, dünyanın en popüler kriptopara biriminin, tıpkı mevcut endüstri lideri Ethereum gibi, borç verme, yield farming, derivativeler yani türevler ve likidite havuzları için kullanılabileceği anlamına gelir.

Internet Computer, günümüzün dünya çapındaki web’inin bulut tabanlı altyapısına bir alternatif olarak hareket etmek üzere tasarlandı ve 2016’dan beri geliştirilmekte olan proje Mayıs ayında piyasaya sürülmüştü.

Amacı ise iddialı bir şekilde, Linkedin, TikTok ve WhatsApp gibi popüler uygulamaların güvenli, merkeziyetsiz sürümlerini etkinleştirerek İnternet’i 370 milyar dolarlık bulut bilişim pazarını ele geçirecek dev, küresel bir bilgisayara dönüştürmektir.

Bu hedefin anahtarı, akıllı sözleşmeler ve daha geniş web ile birlikte çalışabilirliğin yanı sıra farklı yazılım parçalarının birbirleriyle sorunsuz bir şekilde konuşmasını sağlayacak farklı blockchain ağlarıdır.

Williams, bunu başarmak için “Internet Computer, Bitcoin gibi diğer blockchain için işlemleri imzalamasına izin veren yeni “zincir anahtar şifrelemesi” ile destekleniyor.” dedi.

Sadece dört ay önce piyasaya sürülmesinden bu yana Dfinity, Internet Computer’ın 200 milyondan fazla blok işlediğini iddia ediyor ve bu diğer tüm blockchain’lerden çok daha fazla.

Ancak Dfinity, Bitcoin’i entegre etmek için çalışan tek proje değil. Köprüleme teknolojileri, şimdiye kadar bunu yapmanın en popüler yöntemidir.

Bir DeFi projesi olan Portal, aynı zamanda Bitcoin için bir DeFi ekosistemi inşa etmek istiyor. Salı günü, Coinbase Ventures ve ArringtonXRP Capital’in finansman turuna katılmasıyla 8.5 milyon dolar topladığını duyurdu.

ArringtonXRP ve TechCrunch’ın kurucusu Michael Arrington, şunları söyledi:

“Portal’ın çok zincirli transferlere yönelik Bitcoin’e özgü yaklaşımının hayata geçtiğini ve artan sayıda aktif zincir içi kullanıcıya alternatif bir köprüleme mekanizması sağladığını görmekten heyecan duyuyoruz.”

Kasım ayında, Bitcoin son yıllardaki ilk büyük yükseltmesini yapacak. Taproot olarak adlandırılan değişiklikler, protokolde akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını kolaylaştıracak.

Twitter ve bir ödeme şirketi olan Square’in kurucusu olan Bitcoin hayranı Jack Dorsey, bundan yararlanmak istiyor. Temmuz ayında Square’in Bitcoin’i entegre etmek için bir DeFi platformu üzerinde çalıştığını ve bu platformun TBD olarak adlandırıldığını duyurdu.

Ancak tüm faaliyetler regülatörlerin de dikkatini çekti. Projelerin güvenliği ve hesap verebilirliği ile ilgili endişelerini dile getirdiler ve oldukça popüler DeFi’lere karşı uyanıklıklarını ikiye katlamaya çalışıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz